Pouze tento týden sleva až 80 % na HTML & CSS a JavaScript
80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!

Lekce 15 - Vlastnosti objektů v JavaScriptu - Data deskriptory

V minulé lekci, Vlastnosti objektů v JavaScriptu, jsme si ukázali možnosti vlastností objektů v JavaScriptu.

Vlastnosti umíme přidávat do již hotových objektů, mazat, procházet všechny vlastnosti objektu nebo se zeptat, zda objekt danou vlastnost obsahuje. To ale není ani zdaleka vše. Dnes se podíváme na tzv. deskriptory vlastností.

Deskriptory

Každá vlastnost objektu má svůj deskriptor. Ten popisuje, jak se s ní bude pracovat. Můžeme tak např. udělat vlastnosti jen pro čtení nebo dokonce simulovat vlastnost, která ve skutečnosti na objektu není. Deskriptory se dělí do dvou skupin:

  • data deskriptory upravují chování vlastnosti, ve které jsou uložená nějaká data. Taková vlastnost může být např. jmeno na objektu clovek.
  • accessor deskriptory nám umožňují plně ovládat přístup k vlastnosti pomocí callback funkcí. Můžeme tak např. vytvořit vlastnosti, které nevrací přímo uložená data, ale např. je před tím vypočítávají, viz. dále.

Chování jakékoli vlastnosti objektu můžeme upravit použitím vždy buď data nebo accessor deskriptoru (nelze použít oba na jednu vlastnost jednoho objektu).

Pojďme si nyní na jednoduché tabulce ukázat, co jednotlivé deskriptory umožňují:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Tutoriál nám vysvětlí více o JavaScript deskriptorech, konkrétně těch pro ovládání přístupu k datům vlastnosti objektu.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 212 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 159 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 46 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 133 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny články v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 25% slevu.
159 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 529 Kč 397 Kč
Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Štěpán Zavadil
Avatar
Autor se věnuje tvorbě webových aplikací v JavaScriptu
Aktivity (7)