Tento týden až 80% sleva na e-learning týkající se jazyka C
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 5 - Asynchronní komunikace v Simplex.js

V minulé lekci, Časovače, cookies a utility třídy v Simplex.js, jsme si popsali několik vestavěných tříd frameworku Simplex.js, jmenovitě třídu pro práci s časovači, třídy pro správu souborů cookies a utility třídy.

V této lekci se budeme věnovat problematice asynchronní komunikace v komponentách Simplex.js se skripty na straně serveru. Popíšeme vestavěnou třídu Ajax, která je k této komunikaci určená a vnitřně využívá moderní fetch() API a promisy přímo z JS.

Popis třídy Ajax

Tato třída se nachází přímo ve složce Framework/. Poskytuje následující dvě statické metody pro odesílání asynchronních požadavků:

  • get(url, data = {}, originalResponse = false) – odešle požadavek na server metodou GET, která se typicky používá pro načtení dat
  • post(url, data = {}, originalResponse = false) – odešle požadavek na server metodou POST, používanou typicky ke vkládání.

Další HTTP metody lze případně zvolit voláním přímo metody _request().

Jak jste si jistě všimli, oběma metodám se předává stejná trojice parametrů, proto si je nyní popíšeme pro obě metody společně:

  • url – adresa požadované stránky na serveru, kam je asynchronní požadavek odeslán
  • data – objekt obsahující data odeslaná v požadavku (v případě metody GET jsou to standardně parametry zadané v URL adrese za znakem ?, u metody POST jsou to např. údaje zadané do formuláře). Názvy vlastností objektu představují názvy odeslaných parametrů a jejich hodnoty pak představují odeslané hodnoty v požadavku :)
  • originalResponse – příznak navrácení původní, tj. nezpracované odpovědi přijaté ze serveru; Je-li předána hodnota false (výchozí), metoda vrátí data automaticky

 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si popíšeme třídu Ajax, zprostředkovávající asynchronní komunikaci v komponentách Simplex.js a ukážeme si její použití na jednoduchém příkladu.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 112 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 95 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 6 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 42 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
95 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 280 Kč 238 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Petr Kozler
Avatar
Aktivity (8)