Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!

Lekce 4 - Aplikace Zapisník v Kotlin - RelativeLayout a RecyclerView

V minulé lekci, Neobjevujte kolo, použijte Gradle, jsme si ukázali práci s balíčkovacím nástrojem Gradle a naprogramovali jednoduchý graf.

V dnešním Kotlin tutoriálu se začneme věnovat RecyclerView, který nám vydrží i do příští lekce. Je totiž základem spousty aplikací a pravděpodobně se mu nevyhnete. Ať už si otevřete aplikaci pro zprávy, volání, poznámky a hromadu dalších, díváte se v první řadě na RecyclerView (nebo jeho předchůdce ListView).

RecyclerView je ideální způsob, jak uživateli prezentovat spoustu dat nebo chcete-li jejich kolekci. Může to být seznam úkolů, kontaktů, hudebních alb apod. Právě v takových případech je RecyclerView jasná volba. Umožní nám snadno zobrazit prakticky neomezeně prvků či objektů pěkně pod sebou a vyřešit scrollování či jejich výběr.

Vytvoření projektu

Vytvoříme si aplikaci, která bude evidovat příjmy a výdaje, např. rodiny. V aplikaci později bude možnost přidávat a mazat transakce a dále si nechat vypočítat cashflow, tedy přehled peněžních toků za určité období. Myslím, že projekt na kterém se naučíme hned několik základních komponent, máme vyspecifikovaný, pojďme tedy otevřít Android Studio.

Abychom si ušetřili při parsování LocalDateTime pár vrásek na obličeji, založte si projekt s minimální verzi SDK 26.

Po založení projektu přidáme oficiální "knihovnu" od Googlu, která obsahuje


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

RecyclerView a RelativeLayout je nezbytný základ pro Android aplikace v Kotlin. My si v tutoriálu ukážeme vše, co do začátku potřebujeme znát.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 50 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 43 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 9 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 19 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
43 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 125 Kč 106 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Samuel Kodytek
Avatar
Autor se věnuje všem jazykům okolo JVM. Rád pomáhá lidem, kteří se zajímají o programování. Věří, že všichni mají šanci se naučit programovat, jen je potřeba prorazit tu bariéru, který se říká lenost.
Aktivity (9)