Využij akce až 30% zdarma při nákupu e-learningu. Zároveň pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Hledáme fulltime koordinátora/ku kurzů. 100% homeoffice,100% časově flexibilní. Mám zájem!
discount week 30

Lekce 6 - Linuxový terminál (Bash) - Prozkoumávání složek

V minulém dílu našeho seriálu o Linuxu byla řeč o virtualizaci a Wine. Naučili jsme se na Linuxu spouštět aplikace z Windows. Dnešním dílem začneme prozkoumávat příkazovou řádku Linuxu.

Více pracovních ploch

Ještě než se pustíme do terminálu, ukažme si podporu více pracovních ploch (workspaces) v Unity. Je poměrně pohodlné spustit si terminál/y na jiné ploše, než na které běžně pracujeme.

Podporu více ploch musíme nejprve aktivovat. V nastavení systému (tlačítko vpravo nahoře v systémové liště -> Nastavení systému...) vybereme kategorii Vzhled a přesuneme se na kartu Chování, kde zapneme možnost Povolit pracovní plochy.

Podpora více pracovních ploch v Linuxu Ubuntu

V launcheru se nám objeví Přepínač pracovních ploch, pomocí které se můžeme přesouvat na ostatní plochy. Jednu si vybereme a spusťme si na ni terminál.

Přepínač pracovních ploch v Linuxu Ubuntu

Vícero pracovních ploch je jedna z funkcí, kterou Windows stále nedisponují a která je přitom velmi užitečná a časem zjistíte, že i návyková. Získáte pocit většího prostoru a lepšího rozdělení oken, se kterými pracujete.

Bash

Bash je textové uživatelské rozhraní pro UNIX, které v současnosti jako výchozí na většině systémů. Kromě konkrétního názvu Bash se můžeme setkat s obecnými názvy jako terminál, příkazová řádka, shell a podobně. Pokud je někdy během seriálu zmíním, budu myslet vždy to samé. Ve Windows je Bash dostupný přes projekt Cygwin.

Proč textové rozhraní?

Možná si kladete otázku proč je textové rozhraní tak důležité? Asi ten nejpádnější důvod, proč umět Bash, je fakt, že na některých systémech není grafické rozhraní vůbec přítomné. Jedná se zejména o servery. Grafické rozhraní (GUI) je skvělé pro každodenní používání počítače pro běžnou práci. Ovšem obzvláště činnosti jako instalace, konfigurace a další úlohy, na které není GUI stavěný, jsou přes Bash mnohem jednodušší a rychlejší. Můžeme přes něj dělat také věci, které přes GUI vůbec nelze nebo dokonce sestavovat si vlastní skripty, které za nás dělají nepříjemné a opakující se činnosti, které bychom museli jinak klikat. Pokud se chcete věnovat webům (a kdo by dnes nechtěl) a chcete se třeba starat i o nějaký server, bude to právě Bash, pomocí kterého budete se serverem komunikovat. My si Bash nejprve představíme od úplných základů a budeme s ním pracovat jednoduše pomocí aplikace Terminál. Spusťte si ji.

Terminálové okno s Bash

Pokud jste někdy pracovali s příkazovou řádkou ve Windows, neměl by vás vzhled terminálu nijak překvapit. Co pro nás může být překvapením je absence písmene disku (již bychom měli tušit, že Linux nic takového nemá a že tedy např. připojený DVD disk je jen novou složkou v kořenové složce media). Nevidíme však ani složku, ve které se nacházíme. Místo toho je vypsáno naše uživatelské jméno (u mne david), následuje zavináč a tzv. hostname. To je jméno našeho počítače v síti (u mně david-desktop). Následuje dvojtečka a tilda (vlnovka). Tilda označuje domovskou složku uživatele. Právě v té se tedy nyní nacházíme. Konec tohoto výpisu je oddělen znakem dolaru.

Prozkoumávání složek

Jako úplně první se v Bashi naučíme pracovat se soubory a složkami. Začneme s prozkoumáváním souborového systému, zmiňme si k tomu několik příkazů.

pwd

Pwd je zkratka z Print Working Directory, tedy vypiš aktuální složku. V terminálu se totiž vždy nacházíme právě v jedné složce na disku.

Příkaz pwd k výpisu aktuální složky v Bash
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Po zadání příkazu vidíme, že jsme opravdu v /home/david, tedy v naší uživatelské složce.

ls

Výpis souborů a složek v aktuální složce provedeme pomocí příkazu ls (jako List files and directorieS).

Příkaz ls k výpisu obsahu aktuální složky v Bash

Výpis složky je realizován jednoduše do sloupců. Vidíme zde složku Plocha, do které se za chvíli přesuneme.

Skryté soubory a složky

Některé soubory a složky jsou v Linuxu skryté a již víme, že je poznáme tak, že začínají na tečku. Pokud chceme vypsat všechny soubory a složky (i ty skryté), přidáme za příkaz ls ještě parametr -a:

Příkaz ls k výpisu obsahu aktuální složky v Bash včetně skrytých souborů

Mimo jiné vidíme i složky s názvem . a .., o těch si také hned povíme.

Dlouhý formát

Kromě klasického výpisu můžeme použít i dlouhý formát, který vynutíme přepínačem (parametrem) -l.

Příkaz ls k výpisu obsahu aktuální složky v Bash dlouhým formátem

Kromě názvů souborů a složek vidíme i přístupová práva, vlastníka, skupinu, velikosti v bajtech a data poslední změny.

První znak práv označuje zda se jedná o soubor (-) nebo složku (d). Dalších 9 znaků jsou 3 skupiny práv (pro vlastníka, pro skupinu a pro ostatní). 3 znaky vždy označují zda můžeme soubor číst (r), přepisovat (w) a spouštět (x). K oprávněním se v seriálu ještě vrátíme.

Pokud chceme zobrazit i skryté soubory v dlouhém formátu, použijeme přepínač -la. Jednotlivé přepínače tedy píšeme za sebe.

K ls si sdělíme snad již jen to, že mu do parametrů můžeme předat více složek, např. takto:

Příkaz ls k výpisu obsahu několika složek v Bash

U většiny příkazů takto píšeme jako první parametr přepínače a potom další parametry.

cd

Změnu aktuální složky provedeme pomocí příkazu cd (jako Change Directory). Zkusme se z domovské složky přesunou např. na Plochu. Jednoduše za příkaz cd napíšeme do jaké složky se má přesunout. Parametry příkazů se oddělují mezerou.

Pozor, Linux rozlišuje na rozdíl od Windows velká a malá písmena. Složka plocha pro něj tedy neexistuje, zatímco do Plocha nás úspěšně přesune. Můžeme si zároveň nechat i vypsat soubory a složky na ploše.

Tip: Pokud napíšete např. jen cd Pl a stisknete tabulátor, Bash vám název složky doplní. Toto je extrémně užitečné hlavně u dlouhých názvů souborů a složek, které byste jinak museli psát ručně. Můžete také vyvolat historii použitých příkazů pomocí šipek nahoru a dolů.

Příkaz cd ke změně složky v Bash

Pokud se chceme přesunout zpět, můžeme napsat cd .. Dvě tečky označují nadřazenou složku aktuální složky. Aktuální složka je dostupná také pod . (jednou tečkou).

Příkaz cd ke změně složky v Bash

Pozn.: Pokud chceme spustit nějakou aplikaci z aktuální složky, nestačí napsat její název jako ve Windows, jelikož by ji Bash hledal mezi svými příkazy. Musíme zadat ./nazev_aplikace, aby věděl, že ji má spustit z aktuální složky.

Absolutní a relativní cesta

Doposud jsme se pomocí cd pohybovali v závislosti na aktuální složce (o úroveň níže či o úroveň výše.) Můžeme se však přesunout do úplně jiné větve souborového systému a to zadáním absolutní cesty. Ta na rozdíl od relativní začíná lomítkem. Přesuňme se např. do složky /user/bin. Jelikož jsme si již v úvodních dílech popisovali strukturu složek na disku, možná tušíte, že se do této složky instalují aplikace, které nejsou základní součástí systému.

Příkaz cd ke změně složky absolutní cestou v Bash

Díky lomítku cd nehledá složku v té aktuální, ale začne od kořene souborového systému.

Pokud napíšeme cd bez parametru, přesune nás do naší domovské složky. Pokud mu dáme jako parametr pomlčku, vrátí nás do předchozí složky (neplést s cd .., které nás přesune o složku výše.

Pokud byste chtěli někdy okno terminálu vyčistit, docílíte toho příkazem clear. Příště budeme v Bashi pokračovat a určitě nám vystačí ještě na několik dílů.


 

Předchozí článek
Windows aplikace v Linuxu - Virtualizace a Wine
Všechny články v sekci
Základy Linuxu
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
18 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (4)

Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
mkub:5.8.2014 15:37

v Ubuntu nemas povoleneho roota, preto je to sudo tam potrebne...
a dalsia moznost je povolit roota zadanim mu hesla:

sudo passwd

a potom uz to sudo bude zbytocne

 
Odpovědět
5.8.2014 15:37
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
mkub:5.8.2014 15:37

Ubuntu nema povolene prihlasovanie sa ako root, ale da sa to zmenit nastavenim hesla

 
Odpovědět
5.8.2014 15:37
Avatar

Člen
Avatar
:7.8.2014 15:04

V základu sice windows více pracovních ploch nemá, ale existuje řada programů, které toto umožňují. S českou jazykovou mutací a zároveň free je např. Dexpot.http://www­.slunecnice.cz/sw/dex­pot/.

 
Odpovědět
7.8.2014 15:04
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na
mkub:8.8.2014 6:48

tie apky zatazuju cely system, ako aj casto dupluju plochu, aj ked nie je casto potrebna zduplovana plocha a Windows nie je vhodny na prevadzku viac ploch, ale Windows 9 by uz mal byt o niecom inom, mal by uz mat nativnu podporu viacero ploch

 
Odpovědět
8.8.2014 6:48
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na mkub
:8.8.2014 19:43

Nechci se přít, ale mám jiné zkušenosti. Zřejmě záleží i na volbě programu.

 
Odpovědět
8.8.2014 19:43
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na
mkub:8.8.2014 21:35

kazdaaplikacia, ktora bezi na pozadi ti zoberie nieco zo systemu a okrem toho kazdaaplikacia, s ktortou som sa stretoil a vytvara virtualne plochy duplikovala povodnu plochu,
cize celkovo spmalila beh Windowsu, takze tieaplikacie boli iba zatazou

 
Odpovědět
8.8.2014 21:35
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na mkub
:8.8.2014 22:06

Nejvíce mi omezily či úplně zastavily běh windowsu některé linuxové programy uzpůsobené pro používání ve windowsu.S Dexpot či DeskSpace jsem žádné problémy nezaznamenal, přestože používám i programy, které s nimi kolidují. Z frajeřinky a pro pokusy. Pravdou však je, že např. od wirtuawinu jsem vysloveně utekl. Také existují i programy na vytváření virtuálních ploch v portable verzi. Takže určité řešení.

 
Odpovědět
8.8.2014 22:06
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na
mkub:9.8.2014 2:08

aj ja som pouzival Windows, naposledy Windows XP a taktiez som vyskusal aplikacie, ktore pridavaly pracovne plochy do Windowsu, ale ani jedna aplikacia sa nevyrovnala nativnym plocham desktopovych prostredi Linuxu

a co sa tyka tych linux aplikacii uspusobenych na beh pod Windows, tak je mozne, ze mozu padat, hlavne, ked sa pouzije najnovsia vyvojova verzia a nie stable verzia

 
Odpovědět
9.8.2014 2:08
Avatar
Lubor Pešek
Člen
Avatar
Lubor Pešek:27.1.2016 18:02

je tam malá nepřesnost....
příkaz

clear

pouze posune poslední řádek nahoru, ale nic nevyčistí
Pro vyčištění celého terminálu je příkaz:

reset

reset ovšem vyčistí pouze terminál, ne historii příkazů

A jen pro info....
pro vypsání historie naprosto všech příkazů slouží příkaz:

history

a pro její vymazání slouží příkaz:

history -cw
  • c vymaže historii -w tento stav uloží, takže se uloží nic do seznamu historie a tím je prázdná
Odpovědět
27.1.2016 18:02
Existují dva způsoby, jak vyřešit problém. Za prvé vyhoďte počítač z okna. Za druhé vyhoďte okna z počítače.
Avatar
Sebastian Švec:22. března 12:45

Ahoj, jen malý detail, v části Absolutní a relativní cesta máš v textu napsanou složku /user/bin ale má to být /usr/bin (potom v obrázku už to je správně).

 
Odpovědět
22. března 12:45
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 14. Zobrazit vše