BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 3 - Ostatní importy dat v MS Access

V předchozí lekci, Importy dat z prostředí MS Excel do MS Access, jsme se rovněž věnovali tématu importu.

V dnešní lekci na něj proto plynule navážeme a ukážeme si, jak importovat data z textových a xml souborů a mimo jiné i podmínky pro zdařilý import dat do databáze.

Import textového souboru

V databázích MS Access jsou uložena strukturovaná data, ke kterým máme rychlý přístup a lze s nimi rychle a efektivně pracovat. Naproti tomu obecný text je jakýsi pytel, do kterého sypeme všechno zrní které máme, a na výběr jednoho druhu, třeba hrachu, potřebujeme Popelku. Tím chci vyjádřit, že jde o dva zcela odlišné světy, které se protínají jenom ve velice úzkých mantinelech a tyto meze je třeba prozkoumat, definovat, vymezit pravidly a teprve potom bude naše snaha o import textů korunována úspěchem.

V technické praxi je dnes už naštěstí pravidlem, že moderní programy umí data exportovat ve zpracovatelných formátech. Někde se ale ještě stále pracuje se starými programy, které toto neumožňují. Spoustu paseky pak nadělají také národní zvyklosti.

Hned na okraj si dovolím podotknout, že při importu se vždy jedná o prostý textový soubor, ne formátovaný a různým způsobem zpracovaný, např. text MS Word. Ten nelze importovat zatím do žádné jednoduché databáze.

Dnes už bohudík není doba, kdy by se data vytiskla a přepisovala ručně. Prakticky vždy lze najít převod do prostředí, které se dá zpracovat v některém dostupném a známém programu a následně importovat do MS Access.

Importy mají obecně tisíce úskalí, a pokud se provádí import z neověřeného zdroje, jde o krok do neznámého pralesa. My si ukážeme


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V této lekci se naučíme importovat data z textových a xml souborů a ukážeme si podmínky pro zdařilý import dat do databáze.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 90 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 72 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 10 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 45 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny lekce v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 20% slevu.
72 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 225 Kč 180 Kč
Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Luboš Marvan
Avatar
Snahou autora je žít podle svého
Aktivity (8)