Binární vyhledávací strom (BST)

Rád bych rychle zopakoval, že v článku Binární vyhledávání jsme zjistili, že pokud si udržujeme data(prvky) v setříděném poli (kde jsou vlevo nejmenší prvky a vpravo prvky největší), můžeme pak určitý prvek nalézt v čase log n, když se vždy podíváme na prvek doprostřed pole a pokud je námi hledaný prvek větší (resp. menší), víme, že v té levé (resp. pravé) polovině už být nemůže a tak ji celou zahodíme. Tím se nám pole o polovinu zmenší a my pokračujeme znovu. Tento velmi rychlý algoritmus má jediný problém - musíme si pole udržovat setříděné. Pokud chceme do pole vložit nový prvek, musíme ho vložit přesně tam, kam podle velikosti patří. A vložení prvku někam dovnitř pole vyžaduje zvětšení pole o 1 a přesunutí prvků po jednom doprava, aby na nový prvek vzniklo místo a mohl být vložen. Pokud je pole velké milion prvků a my chceme vložit prvek doprostřed, musíme udělat půl milionu posunů doprava, což není zrovna levná operace.

Kdybychom používali spojový seznam, prvky do pole bychom vkládali v konstantním čase, ale bohužel bychom ztratili rychlý přístup k indexům, které pole nabízí. Existuje však struktura, které se říká Binární vyhledávací strom. Ta umožňuje rychlé vkládání prvků díky využívání ukazatelů (referencí) a zároveň si můžeme dovolit odhazovat nepotřebnou část struktury v každém kroku podobně, jako to bylo v binárním vyhledávání.

Binární vyhledávací strom (BST - Binary Search Tree) má následující vlastnosti:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Popis lgoritmu vyhledávací struktury binární vyhledávací strom (BST) s obrázky a teorií. Vkládání, vyhledávání a mazání, časová složitost.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 50 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 43 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 15 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 19 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
43 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 125 Kč 106 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (4)