Vánoční nadílka Vánoční nadílka
Až 80% zdarma! Předvánoční BLACK FRIDAY akce. Více informací

Iterator

Návrh Návrhové vzory GOF Vzory chování Iterator

Návrhový vzor Iterator zavádí samostatný objekt, který umožňuje jednoduché lineární procházení kolekcemi, aniž bychom museli znát vnitřní strukturu těchto kolekcí. Je to jeden z nejpoužívanějších vzorů a naleznete jej implementován ve vestavěných knihovnách téměř všech programovacích jazyků. Někdy se místo označení Iterator používá i Enumerator.

Motivace

Dnešní programovací jazyky poskytují často bohatou výbavu kolekcí, tedy různých polí, seznamů (listů), slovníků (hashmap), ale i např. stromů. Občas je výhodné si napsat i svou vlastní kolekci, zvláště pokud má poskytovat nějaké speciální operace nad svými prvky. Každou kolekci budeme chtít určitě někdy proiterovat, tedy projít všechny její prvky od prvního do posledního a např. je vypsat. Kdyby si každá kolekce implementovala rozhraní pro procházení prvků po svém, museli bychom je zaprvé zkoumat a kolekce občas bývají opravdu složité. A zadruhé by jazyk samotný nemohl podporovat syntaktický cukr jako např. foreach cyklus. Pokud vás napadlo zavést nějaké obecné rozhraní, které


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Návrhový vzor Iterator zavádí samostatný objekt, který umožňuje lineární procházení kolekcemi, aniž bychom museli znát vnitřní strukturu těchto kolekcí.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Miniatura
Předchozí článek
Mediator
Miniatura
Všechny články v sekci
GOF - Vzory chování
Miniatura
Následující článek
Chain of responsibility
Aktivity (2)