Vánoční nadílka Vánoční nadílka
Až 80% zdarma! Předvánoční BLACK FRIDAY akce. Více informací

State

Návrh Návrhové vzory GOF Vzory chování State

Návrhový vzor State umožňuje objektu razantně změnit své chování, které je závislé na stavu tohoto objektu. Nahrazuje složité větvení uvnitř objektu a chování pro konkrétní stavy odděluje do samostatných tříd. Je velmi podobný vzoru Strategy, kde ovšem konkrétní strategii (chování dané instancí objektu) určuje klient.

Motivace

Pokud provádíme nějaký algoritmus, který silně reaguje na vnitřní stav objektu, musíme obvykle uvnitř metod tohoto algoritmu provádět složitá větvení na stav pomocí konstrukcí switch nebo sekvencí if ... else if .... Představme si např. že programujeme AI duchů ve hře Pacman. Ti obvykle mění své chování na pronásledování Pacmana, po čase se jen tak náhodně procházejí bludištěm a pokud je duch modrý (hráč sebral power-up), naopak Pacmanovi utíkají. Duch bude mít např. metody


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Návrhový vzor State umožňuje objektu razantně změnit své chování, které je závislé na stavu tohoto objektu. Nahrazuje složité větvení uvnitř objektu.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Miniatura
Všechny články v sekci
GOF - Vzory chování
Miniatura
Následující článek
Memento
Aktivity (3)