Předvánoční Black Friday Předvánoční Black Friday
Až 80% zdarma! Předvánoční BLACK FRIDAY akce. Více informací

Builder

Návrh Návrhové vzory GOF Vzory pro vytváření Builder

Návrhový vzor Builder (stavitel) se na vytváření objektů dívá zas jinou optikou, než ostatní vytvářecí vzory z GOF. Nejčastěji řeší případ, kdy by měl konstruktor příliš mnoho parametrů a jejich vyplňování by bylo tudíž problematické a nespolehlivé. Builder často využívá vzor method chaining, jeho princip ale spočívá zejména v oddělení konstrukce objektu do samostatného objektu stavitele. Builder má hned několik způsobů použití, my si jich zde uvedeme více a zmíníme si jak se liší od Factory a Template method.

Motivace

Je snadné zadat hodnotu na špatné místo, když nějaká metoda, nejčastěji konstruktor, přijímá např. 10 parametrů. Parametry jsou jen oddělené čárkami a jejich název ve většině programovacích jazyků neuvádíme. Proto se často stává, že i zapomeneme který je který:

Tlacitko tlacitko = new Tlacitko("Ulozit", 100, 50, 2, Barva.Modra, Ikona.Disketa, true, {"ctrl", "s"});

Ještě horší situace nastává, když má metoda nějaké nepovinné parametry a my musíme zjistit, jaké jsou jejich výchozí hodnoty, abychom mohli


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Návrhový vzor Builder se často využívá u objektů s příliš složitým konstruktorem a odděluje konstrukci objektu do samostatného objektu stavitele.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Miniatura
Předchozí článek
Prototype
Miniatura
Všechny články v sekci
GOF - Vzory pro vytváření
Aktivity (2)