Chci geek triko! Chci geek triko!
Extra 10 % bodů navíc a tričko zdarma při zadání kódu "TRIKO10"

Prototype

Návrh Návrhové vzory GOF Vzory pro vytváření Prototype

Návrhový vzor Prototype umožňuje vytvářet nové instance na základě existujících instancí, tzv. prototypů, které naklonuje. Na tomto principu je postavené např. veškeré vytváření instancí v jazyce JavaScript. Vzor se ovšem využívá i v ostatních jazycích, kde v určitých situacích usnadňuje vytváření objektů a nahradí tak konstrukci switch. Někdy jej můžeme použít i místo vzoru Factory, pokud např. třída provádí v konstruktoru nějakou složitou logiku a klonování prototypů je tedy výkonově efektivnější, než je znovu a znovu vytvářet.

Motivace

Třídu, která počítá s tím, že její instance budou klonovány za účelem tvorby instancí nových, označujeme jako prototyp. Můžete se setkat s konkrétními prototypy i s prototypy přes abstraktní třídu nebo rozhraní.

Prototypy můžeme použít v několika situacích. Představte si, že např. parsujete XML soubor s nějakými


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Návrhový vzor Prototype vytváří nové instance na základě existujících, tzv. prototypů, které naklonuje. Umožňuje nahradit konstrukci switch.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Miniatura
Předchozí článek
Factory (tovární metoda)
Miniatura
Všechny články v sekci
GOF - Vzory pro vytváření
Miniatura
Následující článek
Builder
Aktivity (2)