Geek tričko zdarma Geek tričko zdarma
Hledáme grafika na pohodovou brigádu v Blenderu nebo programátora na hry v PyGame. Máš zájem? Napiš nám na redakce [zavináč] itnetwork.cz!
Tričko zdarma! Stačí před dobitím bodů použít kód TRIKO15. Více informací zde

Bridge

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Bridge (most) je návrhovým vzorem, jehož základním principem je oddělení měnícího se rozhraní od měnící se implementace tohoto rozhraní. S podobnou myšlenkou operuje vzor Adapter, který ovšem odděluje již hotové, neměnné rozhraní, od nějaké implementace, která se často mění. Bridge počítá s tím, že se bude měnit jak implementace nějaké komponenty systému, tak i abstraktní rozhraní, pomocí kterého klient s touto komponentou pracuje. Mezi těmito pohyblivými částmi staví onen pomyslný "most". Jedná se o jeden z komplikovanějších návrhových vzorů, pojďme se jím prokousat :)

Motivace

Větší informační systémy jsou rozdělené do modulů, které mohou vyvíjet i jiné vývojové týmy. Pokud se 2 komunikující moduly v čase často mění, dává smysl na obou stranách vystavět abstraktní rozhraní, aby změna rozhraní jednoho modulu nezpůsobila nutnost změny druhého modulu a naopak.

Vzor

Pravděpodobně jste se u nás na síti již někde dočetli, že rozhraní se používají zejména v komplexnějších projektech. Bridge definuje na jednom místě v aplikaci hned 2 rozhraní, hodí se tedy opravdu do robustních projektů. Zavádí následující rozhraní:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Návrhový vzor Bridge odděluje měnící se rozhraní od měnící se implementace tohoto rozhraní. Na rozdíl od Adapteru předpokládá změny na obou stranách.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 20 bodů
Koupit celý kurz se všemi články a funkcemi za exkluzivní cenu 17 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 7 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 8 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
17 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 50 Kč 43 Kč

Koupit pouze tento článek

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Composite
Všechny články v sekci
GOF - Vzory struktury
Aktivity (2)