Psst. EU dotace 85 % pro OSVČ a firmy lze nyní čerpat i na e-learning. Více informací
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij halloweenské akce 80% výuky zdarma!

Lekce 17 - Interpreter

V minulé lekci, Memento, jsme si ukázali návrhový vzor Memento, který řeší uložení vnitřního stavu objektu, aniž by porušil princip zapouzdření.

Návrhový vzor chování Interpreter definuje jakým způsobem implementovat interpretaci nějakého jazyka pomocí objektově orientovaného programování. Může se jednat o interpretaci vlastního programovacího jazyka nebo např. o vyhodnocení matematického výrazu. Vzor řeší jak kód jazyka reprezentovat v paměti jako množinu objektů a jak jej následně spustit. Naopak vůbec neřeší problém parsování zdrojového kódu do tohoto objektového modelu, pouze popisuje jak by měl model vypadat a jak jej následně vyhodnocovat. Funkční parsování matematických výrazů si ukážeme na příkladu.

Motivace

I když je v dnešní době spíše přebytek programovacích jazyků, občas se stále můžeme dostat do situace, kdy je výhodné implementovat nějaký vlastní metajazyk. Např. nějakou českou obdobu SQL pro firemní skripty, kterou budou umět ovládat i osoby bez znalosti angličtiny a bude mít i o něco jednodušší gramatiku. Kód v takovém jazyce by mohl vypadat např. jako Aktualizuj osoby a nastav jim jmeno na "Jan" když mají jmeno "Honza". Kód v tomto jazyce bychom následně chtěli zpracovávat a převádět (interpretovat) na kód nějakého jiného jazyka, např. spouštět opravdové SQL příkazy na základě tohoto českého databázového jazyka. Pro ideální implementaci našeho interpreteru nemusíme chodit daleko, je jedním z návrhových vzorů GoF.

Vzor

Interpreter zavádí 2 základní typy výrazů jazyka:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Návrhový vzor chování Interpreter definuje jakým způsobem implementovat interpretaci nějakého jazyka pomocí objektově orientovaného programování.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 70 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 60 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 20 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 27 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
60 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 175 Kč 149 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (5)