Java týden Body zdarma
Využij podzimních slev a získej od nás až 40 % bodů zdarma! Více zde
Pouze tento týden sleva až 80 % na Java e-learning!

Lekce 3 - Optimalizace výkonu webu - Chybně položené dotazy

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Optimalizace výkonu webu - Databázové indexy, jsme si vysvětlili, jak fungují databázové indexy, jak je vytvářet a jak určit kandidáty na indexy. V dnešní lekci pokročíme k samotným databázovým dotazům. Řeč dnes bude o špatně napsaných dotazech, kdy si uvedeme několik ukázek, kdy můžeme dotaz přepsáním výrazně zrychlit.

Na úvod by bylo vhodné uvést: Některé databáze nebo frameworky, případně další vrstvy vaší infrastruktury, mohou výsledky dotazů zacachovat a když ten samý dotaz spustíme několikrát za sebou, je napodruhé mnohem rychlejší. Tyto cache byly např. ve verzi MySQL 8 odebrané, v předchozích verzích se aplikují. Různé databáze se mohou chovat různým způsobem. K tomuto problému se v kurzu ještě dostaneme.

Chybně položené dotazy

Pro začátek si ukažme několik nejčastějších chyb, které databázové dotazy zpomalují.

Dotazy v cyklu

Velmi častou chybou je volání dotazů v cyklu, který do aplikačního kódu zpočátku zanese programátor s tím, že to tak zatím stačí. Jak ale narůstá objem dat, stává se tato část aplikace úzkým hrdlem.

Uveďme si např. kód pro odstranění několika uživatelů z databáze:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si ukážeme některé z nejčastějších chyb při pokládání databázových dotazů a jak SQL dotazy přeformulovat a tím je optimalizovat a web zrychlit.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 84 bodů
Koupit celý kurz se všemi články a funkcemi za exkluzivní cenu 71 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 4 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 32 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
71 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 210 Kč 178 Kč

Koupit pouze tento článek

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Optimalizace výkonu webu - Databázové indexy
Všechny články v sekci
Optimalizace (nejen) webových aplikací
Miniatura
Následující článek
Optimalizace výkonu webu - EXPLAIN, COUNT(), cachování do DB
Aktivity (2)