Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP

Lekce 14 - Object Constraint Language - OCL

V minulé lekci, UML pod pokličkou a Profile diagram, jsme si ukázali jak je UML definované uvnitř a naučili jsme se rozšiřovat jeho syntaxi pomocí Profile diagramů. V dnešním, posledním UML tutoriálu, si popíšeme jazyk OCL, který UML rozšiřuje o formální způsob zápisu constraintů (podmínek).

Jazyk OCL

OCL je zkratka z Object Constraint Language, česky asi objektový omezovací jazyk. Je definován ve stejnojmenném dokumentu a byl vyvinut firmou IBM. Výjimečně se nejedná o jazyk grafický, nýbrž textový a formalizovaný (to znamená, že má pevně danou podobu). Zjednodušeně můžeme říci, že OCL je standardizovaný způsob, jakým v diagramech zapisujeme podmínky. My jsme zatím v kurzu psali guardy, constrainty a další podmínky do našich diagramů jak nás napadlo (např. jako [a > 5] nebo [Faktura je validní]). U naprosté většiny diagramů je tento způsob úplně v pořádku. Některé diagramy ale mohou vyžadovat vyšší přesnost a tudíž použití unifikovaného zápisu těchto podmínek, čímž se vyvarujeme jejich nesprávnému pochopení.

OCL bývá často přirovnáváno např. k jazyku SQL. Je poměrně jednoduché a základy jeho syntaxe si nyní popíšeme. Jedná se o typovaný jazyk, ale nejedná se o jazyk programovací. Opravdu slouží jen pro definici podmínek a nelze v něm psát logiku tak, jak jsme zvyklí u klasických programovacích jazyků.

Constraint

Vše v OCL se točí okolo constraint, což označuje nějaké pravidlo. Ať pravidlo přikazuje, vymezuje nebo zakazuje cokoli, nemá dopad na


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 90 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 77 bodů (191 Kč)
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 16 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 34 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
77 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 225 Kč 191 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tuto lekci, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech lekcí.

Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu se naučíme v UML diagramech používat jazyk OCL a popíšeme si jeho základní syntaxi včetně praktických příkladů.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (4)