Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu kreditů. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 9 - UML - Package diagram a deployment diagram

V minulé lekci, Vývojové diagramy, jsme si udělali malou odbočku od UML a představili si vývojové diagramy, se kterými se někdy ještě můžete setkat.

V dnešním UML tutoriálu probereme další 2 typy UML diagramů, půjde o diagram balíčků (Package diagram) a diagram nasazení (Deployment diagram). Oba diagramy mají jen několik málo symbolů a proto je stihneme v dnešní lekci oba.

Package diagram

Diagram balíčků je poměrně jednoduchý diagram. Pokud si vzpomínáte na rozčlenění diagramů na začátku kurzu, tak Package diagram patří mezi diagramy struktury. Jistě víte, že stejně jako metody sdružujeme do tříd, třídy sdružujeme do balíčků nebo jmenných prostorů (záleží, jak daný programovací jazyk tyto struktury nazývá). Reálné komerční aplikace mají často stovky tříd a kdyby byly všechny globální, docházelo by ke kolizím názvů a projekt by byl nepřehledný.

Diagram balíčků popisuje strukturu balíčků nebo jmenných prostorů v aplikaci a závislosti mezi nimi (tedy jak jsou do sebe vnořené nebo jak jsou přístupné).

Symboly

Pojďme si jako vždy popsat jaké symboly v diagramu balíčků používáme:

Balíček

Balíček v UML

Balíček zakreslíme jako ikonu složky s jeho názvem. Název se někdy píše


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh a certifikátem za exkluzivní cenu 297,50 Kč
Aktuální stav konta 0 Kč
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 18 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 53 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V UML tutoriálu si podrobně vysvětlíme diagramy balíčků (Package diagram) a nasazení (Deployment diagram) včetně reálných příkladů.

Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity