Lekce 9 - UML - Package diagram a deployment diagram

V minulé lekci, Vývojové diagramy, jsme si udělali malou odbočku od UML a představili si vývojové diagramy, se kterými se někdy ještě můžete setkat. V dnešním UML tutoriálu probereme další 2 typy UML diagramů, půjde o diagram balíčků (Package diagram) a diagram nasazení (Deployment diagram). Oba diagramy mají jen několik málo symbolů a proto je stihneme v dnešní lekci oba.

Package diagram

Diagram balíčků je poměrně jednoduchý diagram. Pokud si vzpomínáte na rozčlenění diagramů na začátku kurzu, tak Package diagram patří mezi diagramy struktury. Jistě víte, že stejně jako metody sdružujeme do tříd, třídy sdružujeme do balíčků nebo jmenných prostorů (záleží, jak daný programovací jazyk tyto struktury nazývá). Reálné komerční aplikace mají často stovky tříd a kdyby byly všechny globální, docházelo by ke kolizím názvů a projekt by byl nepřehledný.

Diagram balíčků popisuje strukturu balíčků nebo jmenných prostorů v aplikaci a závislosti mezi nimi (tedy jak jsou do sebe vnořené nebo jak jsou přístupné).

Symboly

Pojďme si jako vždy popsat jaké symboly v diagramu balíčků používáme:

Balíček
Balíček v UML

Balíček zakreslíme jako ikonu složky s jeho názvem. Název se někdy píše


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V UML tutoriálu si podrobně vysvětlíme diagramy balíčků (Package diagram) a nasazení (Deployment diagram) včetně reálných příkladů.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 80 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 68 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 14 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 25 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
68 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 165 Kč 141 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 21 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (3)