Chci geek triko! Chci geek triko!
Extra 10 % bodů navíc a tričko zdarma při zadání kódu "TRIKO10"

Lekce 13 - UML pod pokličkou a Profile diagram

Návrh UML UML pod pokličkou a Profile diagram American English version English version

V minulé lekci, UML - Composite structure diagram a Object diagram, jsme se naučili používat Composite structure diagram a Object diagram. V dnešním tutoriálu završíme naše znalosti jazyka UML. Pokud vás zajímalo jak funguje pod pokličkou, dnes jej pochopíme jako celek. Budeme také hovořit o jeho rozšíření pomocí Profile diagramu, což je výhodné pro definici vlastních symbolů a stereotypů.

UML pod pokličkou

UML je poměrně rozsáhlý a striktní projekt. Oficiální specifikaci můžete nalézt ke stažení na http://www.omg.org/spec/UML/, jedná se o tisícistránkový dokument.

UML je rozděleno na 3 klíčové součásti:

  • Infrastructure - Definice základních elementů metamodelu (viz dále).
  • Superstructure - Definice jednotlivých UML elementů pomocí metamodelů.
  • OCL - Samostatný jazyk pro formální definici omezení (constraintů) v UML diagramech. Co se týká rozsahu jazyka, je srovnatelný např. s SQL a dozvíme se o něm dále v kurzu.

Pokud jste někdy přemýšleli jakým způsobem jsou definované jednotlivé diagramy, odpověď vás možná překvapí. Pomocí diagramů. Ano, UML opravdu využívá samo sebe pro svou definici. Každý diagram je definován hned několika dalšími diagramy a ty využívají základní syntaxi ze samotného jádra UML, které je definováno na začátku onoho dlouhého dokumentu.

Diagram tříd

Ukažme si příklad definice diagramu tříd. Po definicích elementů jádra UML následuje abstraktní model tzv. strukturovaných klasifikátorů.


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si ukážeme jak je UML vnitřně definované. Naučíme se používat Profile diagram pro rozšíření UML a vlastní stereotypy a tagged values.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Miniatura
Všechny články v sekci
UML
Miniatura
Následující článek
Object Constraint Language - OCL
Aktivity (2)