Lekce 15 - Jednoduchý redakční systém v Laravel - Eloquent vztahy

V minulé lekci, Jednoduchý redakční systém v Laravel - Model uživatelů, jsme si vysvětlili nové možnosti Eloquent modelů a definovali si třídu pro generování testovacích dat, tzv. seeder.

V dnešním Laravel tutoriálu si rozšíříme uživatele o jednoduchý systém oprávnění na bázi rolí a vysvětlíme si jednu z nejdůležitějších částí celého frameworku - Eloquent vztahy mezi modely.

Systém oprávnění

Systém oprávnění jsem osobně vždy považoval za jednu ze složitějších částí aplikace, jelikož v potaz se musí brát škálovatelnost, jednoduchost a zároveň rychlost. První dvě vlastnosti jsou důležité hlavně pro správce webové aplikace, aby oni sami mohli konfigurovat vše podle svých požadavků. Rychlost je zas důležitá pro optimalizaci samotné aplikace, protože tento systém bude určitě využit na obrovském procentu stránek.

Abychom nevytvářeli monstrózní systém, ale zároveň měli něco použitelného, rozhodl jsem se pro jednoduchý systém založený na


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V této lekci PHP kurzu o frameworku Laravel si zavedeme jednoduchý systém oprávnění uživatelů a vysvětlíme si na něm Eloquent vztahy.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 100 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 85 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 21 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 31 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
85 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 206 Kč 176 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 21 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Jan Lupčík
Avatar
Autor se primárně věnuje vývoji webových stránek a aplikacích v PHP (speciálně ve frameworku Laravel) a je jedním z vývojářů komunitní modifikace TruckersMP.
Aktivity (12)