11. díl - Jednoduchý redakční systém v Nette - Uživatelská oprávnění

PHP Nette Framework Základy Jednoduchý redakční systém v Nette - Uživatelská oprávnění

Vítám vás všechny u dalšího pokračování seriálu tutoriálů o tvorbě webových aplikací v PHP frameworku Nette. V minulém díle jsme se věnovali přihlašovacímu a registračnímu formuláři v rámci celé naší aplikace i jejich použití v CoreModule a dnes se pro změnu zaměříme na uživatelská oprávnění.

Nastavení oprávnění

V Nette existuje několik způsobů jak řešit uživatelská práva, ale jedním z nejpoužívanějších je statické, či dynamické ACL (Access Control List). V naší aplikaci si dnes ukážeme právě statické ACL. V podstatě funguje tak, že si v konfiguračním souboru definujeme statický list našich oprávnění. K tomu můžeme využít již předpřipravenou Nette třídu Nette\Security\Permission, která nám poskytne ono rozhraní pro definici takového listu. Také samozřejmě budeme chtít definovat práva v každém modulu zvlášť. Tak si tedy pojďme ukázat, jak na to. ;)


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu v rámci rozšíření administrační sekce se dnes podíváme na základní nastavení uživatelských práv v Nette a to pomocí statického ACL.
Pro přístup k článku potřebuješ 16 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
16 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 40 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium II, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal Jindřich Máca
Avatar
Autor se věnuje převážně webovým technologiím, ale má velkou zálibu ve všem vědeckém, nejen ze světa IT. :-)
Aktivity (1)