Chci geek triko! Chci geek triko!
Extra 10 % bodů navíc a tričko zdarma při zadání kódu "TRIKO10"

Lekce 23 - Datum a čas v PHP objektově

PHP Objektově orientované programování Datum a čas v PHP objektově American English version English version

V minulé lekci, Magické metody v PHP podruhé, jsme si vysvětlili gettery, settery a dodělali základní magické metody. V dnešním PHP tutoriálu si popíšeme třídu DateTime, která slouží pro objektovou práci s datem a časem.

DateTime

Třída DateTime obsahuje všechny důležité metody pro práci s datem a časem. Je zde vidět, jak se PHP krásně polepšuje a začíná poskytovat systémové objekty. Již si tedy nemusíme pamatovat tu směs špatně pojmenovaných globálních funkcí.

Konstruktor

Od třídy vytvoříme jednoduše instanci. Pokud konstruktoru nezadáme žádné parametry, je instance DateTime nastavena na aktuální datum a čas:

$datum = new DateTime();

Pokud chceme nastavit nějaký konkrétní čas, máme k tomu bohatou škálu různých způsobů. Některé si ukažme.

Databázový formát

Pokud nám přišlo datum z databáze


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si ukážeme, jak lze v PHP objektově pracovat s datem a časem pomocí tříd DateTime a DateInterval. Ukážeme si různé vstupní a výstupní formáty.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 12 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
12 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 30 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (11)