Chci geek triko! Chci geek triko!
Extra 10 % bodů navíc a tričko zdarma při zadání kódu "TRIKO10"

Lekce 16 - Interface v PHP v praxi - Vzkazník

PHP Objektově orientované programování Interface v PHP v praxi - Vzkazník American English version English version

V minulé lekci, Rozhraní a abstraktní třída v PHP, jsme dokončili teorii ohledně rozhraní a abstraktních tříd. Jak je na ITnetwork zvykem, je čas na nějaký praktický příklad. V dnešním PHP tutoriálu si naprogramujeme si jednoduchý vzkazník.

Vzkazník

Určitě všichni tušíte, jak takový widget vypadá. Jedná se o prostor ve stránce, kde se zobrazuje několik posledních vzkazů + nějaký formulář pro odeslání. Abychom zabránili spamu, bude náš vzkazník používat captchu (antispam). Právě na captche si vyzkoušíme použití rozhraní. Uděláme ji totiž modulární.

Založte si pro projekt novou složku, v ní vytvořte složku tridy a soubor index.php.

Databáze

Nejprve si připravíme databázi. Vytvořte si novou tabulku prispevek, která bude obsahovat příspěvky ve vzkazníku. Příspěvek bude mít následující sloupce:

  • prispevek_id (int, primary, AI)
  • datum (DATETIME)
  • prezdivka (varchar 50)
  • zprava (TEXT)

Tabulku si naklikejte v PHPMyAdminovi:

Struktura MySQL databáze vzkazníku

Nebo využijte následujícího zakládacího skriptu:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si v PHP prakticky vyzkoušíme nové znalosti OOP, tedy použití rozhraní při programování vzkazníku. Interface využijeme pro modulární captchu.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 12 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
12 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 30 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (9)