PHP týden Letní akce
Pouze tento týden sleva až 80 % na kurzy PHP. Lze kombinovat s akcí Letní slevy na prémiový obsah!
Brno? Vypsali jsme pro vás nové termíny školení Základů programování a OOP v Brně!

Lekce 18 - Výjimky v PHP

V minulé lekci, Dokončení vzkazníku v PHP, jsme dokončili jednoduchý vzkazník s modulární captchou pomocí interface. V dnešním PHP tutoriálu ucelíme naši sadu objektových znalostí a uvedeme si výjimky. Jedná se asi o poslední důležitou objektovou konstrukci, kterou jsme ještě neprobrali a kterou by měl každý programátor znát.

Výjimky

Výjimka by se dala zjednodušeně popsat jako běhová chyba programu. Takovým učebnicovým příkladem bývá dělení nulou nebo čtení neexistujícího souboru. Je dobré dodat, že výjimky nastávají většinou z toho důvodu, že uživatel zadá nějaký špatný vstup, např. tedy nulového dělitele nebo cestu k neexistujícímu souboru.

Moderní programovací jazyky používají výjimky pokaždé, když se něco nepodaří. PHP má bohužel ze starších dob jiný neobjektový systém na správu chyb, kterému se říká ErrorReporting. Určitě ho všichni dobře znáte. Když se něco pokazí, PHP většinou vypíše notice, warning nebo rovnou fatal error, pokud to byla nějaká závažná chyba.

Vysvětlování výjimek je tedy v PHP poněkud nepříjemné, jelikož je samo o sobě příliš nepoužívá :) Některé jeho funkce při neúspěchu vrátí false, některé vyvolávají error a až ty moderní vyvolají výjimku.

Výjimky jsou objektovým způsobem, jak se vypořádat s běhovými chybami a určitě bychom je měli v našich aplikacích používat, jelikož naše aplikace (jako většina objektových konstrukcí) zjednodušují a zpřehledňují. Budeme je také hojně využívat v dalších PHP seriálech.


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Tutoriál vám rozšíří znalosti objektově orientovaného programování v PHP o výjimky. Ukážeme si jak výjimky zpřehledňují aplikaci a bloky try a catch.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 266 bodů
Koupit celý kurz se všemi články a funkcemi za exkluzivní cenu 200 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 38 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 166 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny články v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 25% slevu.
200 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 664 Kč 498 Kč

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 12 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
12 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 30 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Dokončení vzkazníku v PHP
Všechny články v sekci
Objektově orientované programování (OOP) v PHP
Miniatura
Následující článek
Výjimky v PHP podruhé
Aktivity (13)