IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 18 - Výjimky v PHP

V dnešním PHP tutoriálu ucelíme naši sadu objektových znalostí a uvedeme si výjimky. Jedná se asi o poslední důležitou objektovou konstrukci, kterou jsme ještě neprobrali a kterou by měl každý programátor znát.

Výjimky

Výjimka by se dala zjednodušeně popsat jako běhová chyba programu. Takovým učebnicovým příkladem bývá dělení nulou nebo čtení neexistujícího souboru. Je dobré dodat, že výjimky nastávají většinou z toho důvodu, že uživatel zadá nějaký špatný vstup, např. tedy nulového dělitele nebo cestu k neexistujícímu souboru.

Moderní programovací jazyky používají výjimky pokaždé, když se něco nepodaří. PHP má bohužel ze starších dob jiný neobjektový systém na správu chyb, kterému se říká ErrorReporting. Určitě ho všichni dobře znáte. Když se něco pokazí, PHP většinou vypíše notice, warning nebo rovnou fatal error, pokud to byla nějaká závažná chyba.

Vysvětlování výjimek je tedy v PHP poněkud nepříjemné, jelikož je samo o sobě příliš nepoužívá :) Některé jeho funkce při neúspěchu vrátí hodnotu false, některé vyvolávají error a až ty moderní vyvolají výjimku.

Výjimky jsou objektovým způsobem, jak se vypořádat s běhovými chybami a určitě bychom je měli v našich aplikacích používat, jelikož naše aplikace (jako většina objektových konstrukcí) zjednodušují a zpřehledňují. Budeme je také hojně využívat v dalších PHP seriálech.


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Koupit tento kurz

Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh a certifikátem za pouhých 1 360 Kč
Aktuální stav konta 0 Kč
Koupí tohoto balíčku získáš přístup ke všem 46 článkům (31 lekcí, 8 praktických cvičení, 7 testů) tohoto kurzu.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Tutoriál vám rozšíří znalosti objektově orientovaného programování v PHP o výjimky. Ukážeme si jak výjimky zpřehledňují aplikaci a bloky try a catch.

Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal David Hartinger
Avatar
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity