Slevový týden - Květen Office week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Stromové menu z databáze v PHP

V dnešním tutoriálu se v PHP naučíme generovat stromové menu, uložené v databázi.

Motivace

U jednoduchých webů nám obvykle postačí jednoduchá lineární navigace. Jakmile se web však začne zvětšovat a obsahovat více a více položek (produktů v e-shopu, článků v redakčním systému...), je třeba tyto položky kategorizovat, aby se v nich uživatel vyznal a nalezl je tam, kde je očekává. Navigační menu je ta část webu, se kterou přichází uživatel jako první do styku a která by ho určitě neměla hned odradit. Menu větších webů jsou reprezentovaná jako stromy. Každý položka v sobě může obsahovat další podpoložky a tím se strom větví.

Stromové navigační menu pro web

Naši implementaci si ukážeme na menu e-shopu, kde dává smysl strom rozvětvit co nejvíce. Výše vidíme grafickou reprezentaci stromové struktury položek menu v e-shopu, který prodává produkty pro domácnost. Totožný model (i zdrojový kód, který si později uvedeme) ovšem používám např. i při generování navigačního menu ITnetworku, které je také stromem, i když má jen 1 zanoření.

Menu bychom z databáze měli načíst jediným dotazem a vypsat ho správně zanořené. To vše si v tutoriálu ukážeme. Dokonce přidáme i JavaScript, který bude menu rozbalovat a nakonec naprogramujeme i editor položek v databázi.

Výsledné menu vypadá takto:

Stromové navigační menu v PHP

Databáze

Začneme samozřejmě návrhem databáze, abychom měli z čeho menu generovat. Vytvořte si novou


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu se naučíme efektivně vygenerovat stromové navigační menu z MySQL databáze v PHP jediným dotazem.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 20 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 17 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 69 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 8 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
17 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 50 Kč 43 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Všechny články v sekci
Ostatní tutoriály v PHP
Aktivity (1)