Geek tričko zdarma Geek tričko zdarma
Hledáme grafika na pohodovou brigádu v Blenderu nebo programátora na hry v PyGame. Máš zájem? Napiš nám na redakce [zavináč] itnetwork.cz!
Tričko zdarma! Stačí před dobitím bodů použít kód TRIKO15. Více informací zde

Generování PDF faktury z šablony v PHP

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V dnešním tutoriálu se naučíme generovat PDF soubory v PHP. Vše si vyzkoušíme na generování faktury, které jsem převzal z reálné obchodní aplikace. Přínosem tohoto článku je zejména ukázka využití PHTML šablony, kterou pomocí přesměrování výstupu nevypíšeme, ale předáme knihovně pro generování PDF souborů. Díky šablonám je tvorba dokumentů hračka, šablony jsou přehledné a snadno modifikovatelné. Dal jsem si záležet na tom, aby byla tato šablona opravdu komerčně použitelná, faktura obsahuje všechny náležitosti včetně podmínek pro plátce DPH, umístění spisové značky a podobně. Kód je také použit v seriálu Kompletní e-shop v PHP, kde generuje faktury v reálném internetovém obchodě a mimo jiné běží i zde na síti, kde generuje faktury k prémiovým platbám.

Výsledkem našeho snažení bude následující PDF soubor:

PDF faktura vygenerovaná v PHP

Motivace

V reálném životě se setkáváme s potřebou uchovávat různé dokumenty (faktury, smlouvy, záruční listy, účetní výkazy, přehledy zisku firmy...). Tyto dokumenty obvykle generují aplikace na základě nějaké šablony a jako formát pro přenos těchto dokumentů se nejčastěji používá PDF.

Když budeme programovat např. eshop, má jeho majitel ze zákona povinnost vést účetnictví a měla by existovat možnost jak převést libovolnou fakturu do formátu PDF a někomu ji poslat (ideálně zákazníkovi a to nejprve jako zálohovou fakturu a poté jako účetní doklad). Využití PDF se ale samozřejmě nevztahuje jen na faktury, můžeme si takto naprogramovat jednoduchý generátor libovolných dokumentů podle nějaké šablony.

Dostupné technologie

Pro PHP existuje hned několik knihoven pro práci s PDF. Nejznámější knihovny jsou asi:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu vygenerujeme v PHP reálně použitelnou fakturu se všemi náležitostmi z PHTML šablony do PDF souboru.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 36 bodů
Koupit celý kurz se všemi články a funkcemi za exkluzivní cenu 31 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 15 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 14 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
31 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 90 Kč 77 Kč

Koupit pouze tento článek

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 18 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
18 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 45 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium II, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
PHP: Šablonovací systém XSLT(3) - vícejazyčné šablony
Všechny články v sekci
Práce se soubory v PHP
Miniatura
Následující článek
Generování PDF faktury z šablony v PHP - Dokončení
Aktivity (1)