Předvánoční Black Friday Předvánoční Black Friday
Až 80% zdarma! Předvánoční BLACK FRIDAY akce. Více informací

Lekce 23 - Testování v PHP - Apache JMeter v praxi

PHP Testování Testování v PHP - Apache JMeter v praxi

V minulé lekci, Testování v PHP - Zátěžové testy přes cloudové služby jsme se ponořili do zátěžových webových testů aplikací v PHP. Uvedli jsme si různé typy testů a vyzkoušeli si Load test pomocí cloudových služeb. V dnešním, závěrečném tutoriálu, si ukážeme základy práce s nástrojem JMeter, pomocí kterého otestujeme svou webovou aplikaci na localhostu.

Apache JMeter

JMeter je kompletně zdarma a stáhneme jej na adrese http://jmeter.apache.org/. V menu na domovské stránce projektu vyberete "Releases", dále vyberete "mirror", otevřete složku JMeter, dále "binaries" a stáhnete poslední verzi ve formátu zip. Složku někam rozbalte, např. na plochu.

Svou kalkulačku provozuji přímo na doméně localhost, budu tedy zadávat tuto doménu. Vy si zadejte localhost/kalkulacka, kalkulacka.localhost, zkrátka kde to máte rozběhnuté.

Jelikož všechen vývoj provádím ve virtuálním stroji, budu mít typicky nižší výkon než vy na ostrém hardwaru. Již jsem totiž překročil nějakou hranici, kdy se dá mé vývojové prostředí nakonfigurovat do několika málo hodin, naučil jsem se si jej ukládat a na různých systémech potom jen spustit Virtual Box s připraveným vhd. Pokud se správně přidělí hardwarové prostředky, ušetří se hodiny času za konfiguraci. Ale to jsem odbočil.

Ve složce "bin" spustíme soubor JMeter.jar. Samozřejmě musíte mít nainstalovanou Javu (JRE - http://www.oracle.com/…2133155.html). Jelikož silnou stránkou Javy není vzhled, doporučuji po spuštění aplikace přepnout na "Look and Feel" v menu "Options" na hodnotu "System", což převezme vzhled aplikace z vašeho operačního systému.

Tvorba testu

Testovací plán

Když aplikaci spustíme, je zde již připravený nový testovací plán. Můžete si jej přejmenovat, já jsem jej pojmenoval KalkulackaPlan.

Testovací plán v Apache JMeter

Na této kartě můžete také definovat globální proměnné.


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V PHP tutoriálu si ukážeme základy práce s Apache JMeter a otestujeme s ním naši aplikaci, tentokrát na localhostu.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 70 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (5)