Body zdarma Body zdarma
Využij podzimních slev a získej od nás až 40 % bodů zdarma! Více zde

Lekce 20 - Testování v PHP - Quality Assurance, CAN PIG RIDE a ISTQB

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Testování v PHP - Akceptační testy komerčních aplikací II, jsme si uvedli ukázky kódu z akceptačních testů reálných komerčních aplikací. V samotném úvodu kurzu jsme si vysvětlili zejména proč testy psát, jaké máme typy testů a jakou pro nás mají přidanou hodnotu. Mým cílem bylo namotivovat vás k tomu, abyste testy psali a dát vám tak konkurenční výhodu nad vývojovými týmy, které řídí někdo, kdo vývoji softwaru nerozumí (manažeři pouze s ekonomickým vzděláním bohužel takové týmy v praxi často řídí).

Až doteď jsme byli velmi praktičtí, ale stále je zde teorie a terminologie okolo testování, kterou bychom měli znát a se kterou se v businessu pravděpodobně budete střetávat. Jedná se o best practices, známé dokumenty, standardy a postupy. Také jsme se ještě nezmínili o testování uživatelského rozhraní. V následujících dvou lekcích si tyto informace uvedeme, aby byla vaše sada znalostí kompletní. Na konci kurzu si poté vyzkoušíme ještě zátěžové testování PHP aplikací.

SLA

SLA – Service Level Agreement

SLA (Service-Level Agreement) je obvykle jeden z dokumentů, který figuruje mezi dodavatelem softwaru (námi) a zákazníkem. Zde definujeme jak má software fungovat, jaké na něj poskytujeme záruky a jak pružně hodláme reagovat v případě výpadků a poruch obecně. Čím je projekt větší a tím pádem i za více peněz, tím více peněz obvykle stojí když přestane pracovat a tím urgentnější na vás bude tlak na jeho zprovoznění.

SLA má smysl vytvářet vždy, ať jde jen o šablonový e-shop za 20.000 Kč nebo o státní aplikaci za miliony korun. Definujte si alespoň za co odpovídáte, do jakého časového horizontu jste ochotní opravovat chyby (např. 2 roky od dodání) a za jaké peníze budete přidávat nové funkce. Jelikož zákazník IT nerozumí, bude si myslet, že


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu o testování webových aplikací v PHP si vysvětlíme termíny jako SLA, QA, SQA, projdeme CAN PIG RIDE a praktiky ISTQB (paradox pesticidů apod).

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 542 bodů
Koupit celý kurz se všemi články a funkcemi za exkluzivní cenu 461 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 24 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 203 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
461 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 1 351 Kč 1 149 Kč

Koupit pouze tento článek

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Testování v PHP - Akceptační testy komerčních aplikací II
Všechny články v sekci
Testování v PHP
Miniatura
Následující článek
Testování v PHP - Business standardy a použitelnost
Aktivity (2)