Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScript

Lekce 9 - Testování v PHP - Unit testy komerčních aplikací I

V minulé lekci, Mockování v PHP - Fake, Codeception Stub a AspectMock, jsme dokončili mockování v PHPUnit, Codeception a AspectMock.

Abychom byli co nejlépe vybavení do praxe, budeme se věnovat přehledu zajímavých situací a postupů v unit testech, které jsem vybral z testů reálných komerčních aplikací, zejména z rozsáhlých testů systému sítě ITnetwork.cz. Pochytíte z nich jak testovat obtížnější scénáře, naučíte se mockovat nativní PHP funkce, mockovat superglobální pole $_GET, $_POST a $_FILES, testovat generátory náhodných dat, porovnávat obrázky s tolerancí a další zajímavé testovací techniky.

Mockování data a času

Mějme třídu, umožňující registrovat cron úlohy (plánované úlohy). Ve webových aplikacích je často potřeba vykonávat různé akce v časových intervalech. Asi nejjednodušším příkladem je odesílání novinek emailem, které se musí posílat po dávkách např. jen několika set emailů za hodinu, jinak by byl váš server chápán emailovými providery jako spamovací. Další podobné akce jsou různé upomínače událostí, postování na sociální sítě, synchronizace kurzů měn, zpracování logů a podobně.

Jakmile máte ve vaší aplikaci nastavených desítky cronů, je velmi obtížné se v nich vyznat a spravovat je přes administraci serveru. Z toho důvodu jsme si vytvořili třídu TaskRunner, kterou napojíme na jedinou cron událost, která se vykonává každých 5 minut. TaskRunner poté sám spouští další události tak, jak v něm jsou zaregistrované.

Jak ale třídu testovat, když vnitřně používá nativní PHP funkci time()? Abychom v testu nemuseli čekat třeba hodinu, vytvoříme si vlastní


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si ukážeme, jak v unit testech v PHP pomocí PHPUnit mockovat datum a čas a tak simulovat jeho změny a testovat reakce knihoven na tyto změny.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 542 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 461 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 24 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 203 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
461 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 1 351 Kč 1 149 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (10)