Tento týden až 80% sleva na e-learning týkající se jazyka C
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 5 - Testování v PHP - Xdebug a coverage reports

V minulé lekci, PHPUnit DataProvider a BestPractices, jsme se věnovali anotaci @dataProvider, testování protected metod a best practices.

Dnes nás čeká nástroj Xdebug a také generování tzv. Code Coverage reportů, které nám řeknou jak velkou část naší aplikace testy pokrývají a dokonce i jak je náš kód dobře napsaný.

Xdebug

Pokud jste v minulosti začínali programovat v nějakém kompilovaném desktopovém jazyce (Pascal/C/C++/Del­phi), určitě se vám v PHP stýská po debuggeru. Obvykle jsme měli ve vývojovém prostředí možnost umístit do programu tzv. break pointy. Na těchto řádcích se program zastavil a vrátil do IDE. Následně jsme viděli obsah proměnných, obsazenost paměti, mohli jsme program postupně krokovat a dívat se proč nedělá to, co potřebujeme. Po přechodu na web samozřejmě tato pomůcka přestává fungovat, jelikož PHP voláme požadavkem přes webový prohlížeč a IDE je tak trochu mimo hru. Nebo ne?

Xdebug je rozšíření pro PHP, které pomocí protokolu posílá zprávy o běhu programu. Tyto zprávy umí chytrá IDE zachycovat a tím pádem umožňují program debugovat jako by to byla desktopová aplikace:

Xdebug nabízí např:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Naučíme se ladit PHP aplikace za běhu pomocí Xdebug, který v tutoriálu nastavíme. Pomocí nástrojů vygenerujeme reporty pokrytí kódu testy a kvality kódu.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 542 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 461 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 24 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 203 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
461 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 1 351 Kč 1 149 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (12)