První novoroční výprodej Java týden
Využij prvních novoročních slev a získej od nás až 80 % bodů navíc zdarma! Zároveň také probíhá Java týden se slevou na e-learning až 80 %

Lekce 5 - Asociativní pole v PHP a obsluha formulářů

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Textové řetězce podruhé a pole v PHP, jsme se naučili zadávat textové řetězce různými způsoby a uvedli jsme si pole. Dnes si v PHP tutoriálu rozšíříme znalosti ohledně polí a hned je prakticky využijeme k vytvoření webové kalkulačky. Ano, konečně budeme reagovat na nějaký vstup od uživatele :)

Asociativní pole

Druhý typ polí v PHP je tzv. pole asociativní. Funguje úplně stejně, jako číselně indexované, ale indexy již nejsou čísla, ale textové řetězce. Indexům v tomto typu polí říkáme klíče.

Asociativní pole definujeme podobně jako číselně indexované, jen kromě hodnot zadáváme i klíče. K tomu používáme operátor dvojité šipky (=>):

$oblibeneVeci = array(
  'homer' => 'kobliha',
  'marge' => 'trouba',
  'bart' => 'prak',
  'liza' => 'kniha',
  'meggie' => 'dudlík',
);

Zápis pole jsme rozdělili kvůli přehlednosti do více řádků, ale šlo by to i v jednom. V poli máme 5 hodnot: 'kobliha', 'trouba', 'prak', 'kniha', 'dudlík'. Každá hodnota patří nějakému klíči ('homer', 'marge', 'bart', 'liza', 'meggie'). Hodnoty přiřadíme ke klíči pomocí šipky a oddělujeme čárkou, která se většinou píše i za poslední položkou. Nezapomenete ji tak napsat až do pole budete přidávat další prvek.

Mimochodem, všimněte si, že pokud vytváříme proměnnou, jejíž název zahrnuje více slov, použijeme tzv. velbloudí notaci. První písmeno malé a každé počáteční písmeno dalšího slova velké. Lidé v PHP píší různě, ale tato konvence je bezesporu nejlepší.

Pro práci s asociativním polem platí to samé, jako jsme si ukazovali minule u pole číselně indexovaného:

echo('Homer má rád: ' . $oblibeneVeci['homer']);

Místo abychom napsali $oblibeneVeci[0], použijeme textový klíč. Obrovskou výhodou je přehlednost. Vidíme, co z pole vytahujeme, na rozdíl od číselného indexu, který nám mnohdy nic neříká.

Každé číselně indexované pole lze zapsat jako pole asociativní a to takto:

$batoh = array('provaz', 'svítilna', 'peněženka');

$batoh2 = array(
  0 => 'provaz',
  1 => 'svítilna',
  2 => 'peněženka',
);

print_r($batoh);
print_r($batoh2);

Z výpisu vidíme, že pole $batoh a $batoh2 jsou naprosto stejná. PHP totiž vnitřně zná jen pole asociativní a když založíme číselně indexované, jednoduše vytvoří indexy podle pořadí položek.

Ve většině jazyků je pole omezené svou velikostí a když se jednou vytvoří, nelze do něj prvky přidávat. V PHP tomu tak není, s polem si můžete dělat úplně co chcete.

Zpracování formulářů v PHP

Naši partneři možná hledají právě tebe!

Konečně se dostáváme k něčemu zajímavému. Pravé aplikace přeci reagují na vstup od uživatele. Zkusme si takovou aplikaci vytvořit - naprogramujeme si jednoduchou webovou kalkulačku.

Webové aplikaci lze předat vstup pomocí dvou metod - GET a POST. HTTP protokol zná ještě několik dalších metod (REST), ale prohlížeče je nepodporují. Data dorazí do PHP skriptu vždy v asociativním poli, které se jmenuje podle metody, kterou přišla.

Vytvořme si nějakou složku pro novou aplikaci (třeba kalkulacka/).

Metoda GET

Vytvořte si soubor kalkulacka.php. Pokud budeme tomuto skriptu chtít předat nějaká data metodou GET, zadáme je do URL adresy pomocí tzv. query stringu. Query string začíná otazníkem (?) a jednotlivé parametry jsou oddělené ampersandy (&). Mezi názvem parametru a jeho hodnotou je rovná se (=).

Do URL adresy bychom tedy zadali toto:

localhost/kalkulacka/kalkulacka.php?cislo1=10&cislo2=20

Skriptu předáváme metodou GET dvě proměnné. První se jmenuje cislo1 a má hodnotu 10, cislo2 má hodnotu 20.

Obsah skriptu by mohl být následující:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">
    <title>Kalkulačka</title>
  </head>
  <body>
    <?php
      $soucet = $_GET['cislo1'] + $_GET['cislo2'];
      echo("Součet: $soucet");
    ?>
  </body>
</html>

Skript pracuje s tzv. superglobálním polem $_GET. Superglobálním proto, že je přístupné odkudkoli. Všechny proměnné, které byly skriptu odeslány v query stringu, nalezneme v tomto poli. Pole je asociativní, jako klíč zadáme název proměnné a dostaneme její hodnotu. Součet hodnot jednoduše vypíšeme.

Výsledek:

Kalkulačka
localhost/kal­kulacka/kalku­lacka.php?cis­lo1=10&cislo2=20

Metoda GET slouží spíše pro získávání podstránek webu a pro kalkulačku se příliš nehodí.

Metoda POST

Metoda POST se obvykle používá pro odesílání formulářů. Naše aplikace se bude nyní skládat ze dvou souborů. V prvním bude formulář, kam uživatel zadá 2 čísla do textových polí a odešle tlačítkem "vypočítej". Data se odešlou druhému souboru, což bude PHP skript, který provede výpočet.

kalkulacka.html

Soubor obsahuje formulář. Můžeme mu dát koncovku PHP, ale není to nutné, žádné PHP bloky zde nejsou. Pokud soubor pojmenujete index, zobrazí se samozřejmě jako výchozí stránka, když do složky kalkulacka/ přistoupíte. Soubor bude vypadat asi takto:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">
    <title>Kalkulačka</title>
  </head>
  <body>
    <p>Vítejte v kalkulačce, zadejte 2 čísla a získejte jejich součet.</p>

    <form method="POST" action="soucet.php">
      <input name="cislo1" type="text" /><br />
      <input name="cislo2" type="text" /><br />
      <input type="submit" value="Sečti" />
    </form>

  </body>
</html>

Výsledek by měl vypadat takto:

Kalkulačka
localhost/kal­kulacka/kalku­lacka.html

Na HTML stránce máme formulář a v něm pár vstupních textových polí typu text. Pokud ctíte HTML 5, můžete použít jako typ polí ve formuláři "number". Poslední pole je odesílací tlačítko, které vyvolá odeslání formuláře.

Zajímavější jsou atributy formuláře. method="POST" udává způsob, jakým se data z formuláře odešlou. Ačkoli POST není výchozí hodnota, nedává pro formuláře příliš smysl používat žádnou jinou. Pokud bychom atribut neuvedli, použila by se metoda GET, kde by formulář odeslal data jako query string do URL adresy. Tak by byly jednak vidět a také je délka adresy omezená. Používejte tedy vždy POST. action označuje skript, který formulář zpracuje. Pokud atribut neuvedeme, odešle se formulář do toho samého souboru, ve kterém se nachází.

soucet.php

Soubor je skript s obslužným kódem, kterému se data z formuláře odešlou a on je zpracuje. Asi vás nepřekvapí, že data z formuláře přijdou v superglobálním poli $_POST. Opět je asociativní a klíčem jsou názvy textových (nebo jiných) polí, tedy jejich atributy name.

Obsah skriptu bude následující:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">
    <title>Kalkulačka</title>
  </head>
  <body>
    <?php
      $soucet = $_POST['cislo1'] + $_POST['cislo2'];
      echo("Součet: $soucet");
    ?>
  </body>
</html>

Oproti obslužnému skriptu pro metodu GET se vlastně vůbec nezměnil. Můžete si vyzkoušet, že kalkulačka opravdu počítá :)

Projekty máte ke stažení níže a já se na vás těším v příští lekci, Podmínky v PHP, představíme si totiž podmínky.


 

Stáhnout

Staženo 1890x (1.15 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce php

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
53 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Textové řetězce podruhé a pole v PHP
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka PHP
Miniatura
Následující článek
Cvičení k 5. lekci PHP
Aktivity (14)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (122)

Avatar
František Kreisinger:16.3.2018 9:21

Opět jsem se nevyjádřil úplně přesně. Pokud je jen jeden textový INPUT (a pak už třeba jen CHECK, RADIO a pod.), tak se formulář po ENTER odešle i bez toho, že by v tom FORMuláři byl nějaký SUBMIT. Pokud tam nějaké SUBMITy jsou, tak se po ENTER na textovém INPUTu odešle i v případě, že je tam těch textových INPUTů víc. A jako odesílací se zřejmě použije první SUBMIT v tom FORMuláři bez ohledu na to, kde je umístěný ten textový INPUT a další SUBMITová tlačítka (byť jsou třeba hned za tím INPUTem). Dá se nějak ovlivnit, aby se v takovém případě použil SUBMIT, který si určím?

Odpovědět
16.3.2018 9:21
Začátečník v PHP, HTML i webovém programování vůbec.
Avatar
Samuel Billý:24.6.2018 12:32

Dobrý mohol by som sa spýtať ako si mám v Net Beans IDE 8.2 nastaviť to URL. Neviem kde to mám ako nastaviť a vypíše mi "URL is not valid"

 
Odpovědět
24.6.2018 12:32
Avatar
Ernest Kuki
Člen
Avatar
Ernest Kuki:27.7.2018 17:15

Prosím prosím mohl by mi někdo vysvětlit proč mi nejde na verzi php7

<?php
      $soucet = $_GET['cislo1'] + $_GET['cislo2'];
      echo("Součet: $soucet");
    ?>

Stale mi to ukazuje chybu na řádku s GET a je to tam podtržené.
Děkuji

 
Odpovědět
27.7.2018 17:15
Avatar
Ernest Kuki
Člen
Avatar
Odpovídá na Ernest Kuki
Ernest Kuki:27.7.2018 17:23

Vyřešeno .. Byla to opět moje nepozornost.

 
Odpovědět
27.7.2018 17:23
Avatar
davez
Člen
Avatar
davez:2.8.2018 0:14

Nazdar nevie niekto preco mi po odoslani formularu vypisuje browser zdrojovy kod php suboru?? Neviem kde je chyba kedze apache mam zapnute a php aj html subor mam v jednej zlozke v C:/xampp/htdocs ...

 
Odpovědět
2.8.2018 0:14
Naši partneři možná hledají právě tebe!
Avatar
davez
Člen
Avatar
Odpovídá na davez
davez:2.8.2018 0:52

nvm, defaultne mi davalo do browsera file:///C:/xam­pp/htdocs/kal­kul/kalkulacka­.html, trebalo zmenit na http://localhost/…ul/index.php

 
Odpovědět
2.8.2018 0:52
Avatar
Odpovídá na davez
Michal Šmahel:2.8.2018 12:46

Ahoj, je to prosté. Pokud zadáš absolutní adresu v počítači, bere se soubor jako HTML stránka. Je to tím, že nedojde ke zpracování (kompilaci) PHP. PHP kód se tedy místo provedení pouze vypíše. Pokud zadáš adresu lokálního serveru (v tvém případě Apache), vše projde procesem, který očekáváš. PHP bez lokálního serveru nefunguje (jak již jsem psal). Pokud používáš Netbeans, poměrně jednoduše se dá změnit, jak se kód spustí (šipka u spouštěcího tlačítka). Můžeš si změnit spouštění na lokální server místo klasického otevření souboru v prohlížeči.

Odpovědět
2.8.2018 12:46
Nejdůležitější je motivace, ovšem musí být doprovázena činy.
Avatar
Pavel Buřič:24.7.2019 13:27

Zdravím přátelé potřeboval bych radu vše zde v lekcích mi jde jen chtěl aby se výsledek zdrazil opět ve formuláři. můžete mi pls poradit jak na to.Dík

 
Odpovědět
24.7.2019 13:27
Avatar
Patrik Hudec
Člen
Avatar
Patrik Hudec:13.12.2019 10:14

Zdravím, zkoušel jsem podle návodu udělat kalkulátor přes $_GET, ale vyhazuje mi to chybu na ten řádek, kde je to zapsané.
Zkoušel jsem stáhnout přiložený soubor a otevřít jej, ale ten mi vyhazuje uplně stejnou chybu
"do not access superglobal $_post array directly" ,nevíte někdo co s tím? (přes html mi kalkulátor funguje)

Používám Notbeans IDE 8.2 a XAMP 3.2.4.

 
Odpovědět
13.12.2019 10:14
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Patrik Hudec
David Čápka:13.12.2019 10:29

Ahoj, to není chyba, ale warning NetBeans, skript normálně spustíš.

Odpovědět
13.12.2019 10:29
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 132. Zobrazit vše