Vánoční nadílka Vánoční nadílka
Až 80% zdarma! Předvánoční BLACK FRIDAY akce. Více informací

Lekce 8 - Kontaktní emailový formulář v PHP

PHP Základní konstrukce Kontaktní emailový formulář v PHP American English version English version

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Podmínky v PHP podruhé - přetypování, skládání a switch, jsme dokončili podmínky. Na dnešní PHP tutoriál máme slíbený kontaktní formulář, do kterého návštěvníci našich stránek napíší vzkaz a ten se nám odešle emailem. Jedná se o velmi užitečný webový doplněk, díky kterému nás mohou uživatelé našich stránek lépe kontaktovat.

HTML část

Jako vždy bude aplikace rozdělena na 2 části. V tomto případě ovšem budou obě v jednom souboru mailform.php. Je to z toho důvodu, abychom měli při zpracování dat z formuláře přístupný i formulář. Pokud uživatel zadá něco špatně, vypíšeme nad formulář chybovou hlášku.

HTML část bude tedy obsahovat formulář, který bude mít následující prvky:

 • Jméno - Jméno návštěvníka (abychom věděli kdo nám píše)
 • Emailová adresa - Emailová adresa návštěvníka (abychom mu mohli odpovědět)
 • Zpráva - Zpráva od uživatele
 • Antispam - Ochrana proti spamu

Kromě ochrany proti spamu asi není co vysvětlovat. Řekněme si tedy o spamu více.

Spam

Jakmile vložíte na internet nějakou stránku s formulářem, objeví se časem roboti, kteří do formuláře začnou psát reklamu. Důvod je prostý, formulář někam něco odesílá a když do něj vloží odkaz na nějaké služby (často půjčky nebo pornografii), část lidí na tu reklamu klikne a služby si koupí.

Proti spamu se dá velmi účinně bránit. K zabezpečení formulářů se používá tzv. Turingův test, známý spíše pod pojmem Captcha. Účelem testu je položit takovou otázku, na kterou zná odpověď jen člověk. První captchy často zobrazovaly text na obrázku a předpokládalo se, že obrázek umí přečíst jen člověk. Postupem času však spameři vyvinuli poměrně sofistikované OCR čtečky, které umí obrázky číst lépe, než lidé. Není ovšem nic jednoduššího, než položit nějakou otázku (nejlépe česky), kterou spamboti neumějí. Bohatě nám bude stačit např. "Zadejte aktuální rok".

Formulář

Založte si tedy nový projekt a můžeme začít. HTML kód stránky s formulářem by mohl vypadat např. takto:

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">
    <title>Kontaktní formulář</title>
  </head>
  <body>
    <p>Můžete mě kontaktovat pomocí formuláře níže.</p>

    <form method="POST">
      <table>
        <tr>
            <td>Vaše jméno</td>
            <td><input name="jmeno" type="text" /></td>
        </tr>
        <tr>
            <td>Váš email</td>
            <td><input name="email" type="email" /></td>
        </tr>
                <tr>
            <td>Aktuální rok</td>
            <td><input name="rok" type="number" /></td>
        </tr>
        </table>
        <textarea name="zprava"></textarea><br />

      <input type="submit" value="Odeslat" />
    </form>

  </body>
</html>

A výsledek:

Kontaktní formulář
localhost/mail­form.php

Formulář jsme vložili do tabulky, aby byly prvky hezky zarovnané. Dělá se to tak často, pokud chceme formulář rychle nastylovat. Všimněte si, že ve formuláři není vyplněný parametr action. Data se tedy odešlou na ten samý soubor, ve kterém je formulář.

PHP část

Na úplný začátek souboru vložíme PHP direktivu a pustíme se do programování:

<?php

?>

Validace

Každý formulář bychom měli zvalidovat. Validace je ověření, zda je správně vyplněný. Sice ještě neumíme ověřit, zda jsou v polích správné hodnoty, ale umíme zjistit, zda nejsou prázdná.

Kromě toho, že pole přišlo prázdné, je ještě jedna možnost - formulář se nemusel vůbec odeslat. S touto možností musíme počítat, jelikož máme zpracování i zobrazení ve stejném skriptu - uživatel mohl zatím jen zobrazit formulář a nic neodeslat. Z minulé lekce víme, že pokud napíšeme:

if ($_POST)

Provede se podmínka v případě, když pole není prázdné.

Dále bychom měli počítat i s tím, že se formulář neodeslal celý, ale jen jeho část. Potřebujeme tedy zjistit, zda v $_POST existují jednotlivé proměnné. K tomu v PHP slouží funkce isset().

POZOR! Mnoho začátečníků používá k ověření toho, zda se něco odeslalo, následující kód:

if ($_POST['jmeno'])
{
    // ...
}

To je ovšem špatně a pokud se formulář neodeslal, PHP vypíše ošklivou chybu, jelikož čteme z neexistující proměnné. Tito začátečníci si místo toho, aby kód opravili, vypnou výpis chyb v PHP. Později sem chodí a diví se, že jim něco nefunguje a nemohou chyby najít.

Když už jsme u nastavení chyb, tak musí být vždy takové, že jsou na lokálním serveru (na vašem počítači při testování) zapnuté a na produkci (na internetu) vždy vypnuté. Jen tak odhalíte při testování většinu problémů a na produkci vám nikdo díky viditelné chybové hlášce nebude napadat aplikaci. Chyby lze zapínat a vypínat v php.ini, někdy ovšem na produkci nemusíme mít k tomuto nastavení přístup a existuje k tomu nějaký přepínač v administrátorském rozhraní daného webhostingu.

Validace formuláře by mohla vypadat asi takto:

$hlaska = '';
if ($_POST) // V poli _POST něco je, odeslal se formulář
{
    if (isset($_POST['jmeno']) && $_POST['jmeno'] &&
        isset($_POST['email']) && $_POST['email'] &&
        isset($_POST['zprava']) && $_POST['zprava'] &&
        isset($_POST['rok']) && $_POST['rok'] == date('Y'))
    {
        // Sem přijde odeslání emailu
    }
    else
        $hlaska = 'Formulář není správně vyplněný!';
}

Celý kód je v podmínce, která kontroluje, zda je něco v poli $_POST. Pokud se nic neodeslalo, není co zpracovávat. Další složená podmínka kontroluje, zda byla odeslána jednotlivá pole a zda v nich je nějaký text. U roku samozřejmě kontrolujeme, zda je aktuální. Ve skriptu používáme proměnnou $hlaska, kam vložíme hlášku pro uživatele v případě, že se validace nepovedla. Tu později vypíšeme v HTML části skriptu.

Zpracování

Samotné odeslání emailu není složité. Slouží k tomu funkce mb_send_mail(), která narozdíl od starší funkce mail() podporuje UTF-8 kódování. K funkcím s prefixem mb_ se ještě dostaneme, nyní nám musí stačit, že pokud je chceme používat, často musíme na úplném začátku souboru nastavit kódování:

<?php
mb_internal_encoding("UTF-8");

Přejděme dovnitř naší podmínky s validací a umístěme tam odeslání emailu a nastavení zprávy pro uživatele:

$hlavicka = 'From:' . $_POST['email'];
$hlavicka .= "\nMIME-Version: 1.0\n";
$hlavicka .= "Content-Type: text/html; charset=\"utf-8\"\n";
$adresa = '[email protected]';
$predmet = 'Nová zpráva z mailformu';
$uspech = mb_send_mail($adresa, $predmet, $_POST['zprava'], $hlavicka);
if ($uspech)
{
    $hlaska = 'Email byl úspěšně odeslán, brzy vám odpovíme.';
}
else
    $hlaska = 'Email se nepodařilo odeslat. Zkontrolujte adresu.';

Do několika proměnných si připravíme hlavičku, adresu, kam se má email odeslat (tu si samozřejmě nastavte na svou) a předmět. Jak vypadá hlavička je dané a nemusíte nad tím přemýšlet, podstatná je jen proměnná v prvním řádku, která určuje odesílatele emailu. Email potom vypadá jako že přišel z této adresy, i když ho odeslalo PHP z vašich stránek. Funkce mb_send_mail() vrací true pokud se odeslání podařilo a false pokud selhalo. Tuto hodnotu si uložíme do proměnné $uspech a nastavíme podle ní hlášku.

Úprava formuláře

Vraťme se k našemu formuláři a vložme těsně nad tag form další PHP sekvenci, ve které vypíšeme proměnnou $hlaska, pokud v ní něco je:

<?php
    if ($hlaska)
        echo('<p>' . $hlaska . '</p>');
?>

Hotovo. Váš formulář by měl nyní odesílat emaily a zobrazovat chybové hlášky. Musíte to ale vyzkoušet spíše tak, že si ho nahrajete někam na webhosting. V XAMPPu ve výchozím nastavení není odesílání emailů funkční, i když jde nastavit v konfiguračním souboru. Pokud máte s nastavením problémy, nevadí, prostě si formulář někam nahrajte (třeba na webhosting OneBit) a vyzkoušejte ho online.

Kontaktní formulář
localhost/mail­form.php

V příští lekci, Vylepšení kontaktního formuláře v PHP, formulář dokončíme. Pokud jste měli s nějakou částí problém, níže jsou zdrojové kódy ke stažení.


 

Stáhnout

Staženo 4499x (1.2 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce php

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
36 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (7)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (205)

Avatar
František Kreisinger:3. března 18:45

Odkud se tam proboha vezme ta hláška "Je nutné zadat platnou e-mailovou adresu.", pokud jako "Váš email" zadám nějaký nesmysl a dám Odeslat?

Odpovědět 3. března 18:45
Začátečník v PHP, HTML i webovém programování vůbec.
Avatar
IT Man
Redaktor
Avatar
Odpovídá na František Kreisinger
IT Man:3. března 18:47

Myslíš takovou tu bublinu? To dělá prohlížeč, protože ten input je typu email. :)
Zde můžeš vidět všechny typy inputů: https://www.w3schools.com/…put_type.asp

Editováno 3. března 18:48
Odpovědět 3. března 18:47
Cokoliv a kdokoliv může jednou uspět.
Avatar
Odpovídá na IT Man
František Kreisinger:3. března 18:49

Ano, to jsem měl na mysli. Díky.

Odpovědět 3. března 18:49
Začátečník v PHP, HTML i webovém programování vůbec.
Avatar
Vojtěch Vích:10. dubna 19:53

Ahoj, potřebuji nutně pomoct. Spustil jsem mailform.php z balíčku pod článkem a nemůžu zprávu odeslat. Jediné co jsem změnil byla adresa, na kterou jsem chtěl email odeslat. Pokaždé mi to napíše:

Warning: mb_send_mail(): Failed to connect to mailserver at "localhost" port 25, verify your "SMTP" and "smtp_port" setting in php.ini or use ini_set() in C:\xampp\htdocs\email\index.php on line 35

Když jsem to ještě před několika týdny zkoušel, žádná chyba/varování se mi nezobrazilo a program fungoval. Co myslíte? Je to chyba programu nebo je to mnou?

 
Odpovědět 10. dubna 19:53
Avatar
IT Man
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Vojtěch Vích
IT Man:10. dubna 21:39

Ahoj,
nemáš nastavené odesílání E-mailů. Na to, jak se to nastavuje, se podívej na následující článek:
https://www.itnetwork.cz/…maily-limity

Odpovědět 10. dubna 21:39
Cokoliv a kdokoliv může jednou uspět.
Avatar
Odpovídá na IT Man
Vojtěch Vích:13. dubna 11:37

OK, díky moc za pomoc :-)

 
Odpovědět 13. dubna 11:37
Avatar
Jan Jedlička:24. května 19:05

ahoj možná se budu ptát na otázku co tu už byla. Jak se píše 2x $_POST['jmeno'] v isset($_POST['jme­no']) && $_POST['jmeno'] je z důvodu, že potom se mi ověří zda je zadaný údaj je položce "jmeno" výsledný TRUE ? Nevim jestli to dobře popisuji. Takže jako bych ověřoval zda $x a $x je pravda? děkuji za jakékoliv vysvětlení.

 
Odpovědět 24. května 19:05
Avatar
Odpovídá na Jan Jedlička
Jaroslav Patrný:15. července 23:49

Ahoj,
ano, ale musí zároveň(&&) platit i další podmínky, email, zprava, rok. Pokud se ptáš proč to je 2krát, tak např. v

if (isset($_POST['jmeno']) && $_POST['jmeno']

(isset($_POST['jme­no']) kontroluje, jestli je odesláno dané pole a $_POST['jmeno'] jestli v tom poli něco je. Analogicky to je u dalších polí.

 
Odpovědět  ±0 15. července 23:49
Avatar
Odpovídá na Jaroslav Patrný
Jan Jedlička:15. července 23:55

Aha, uz to chapu. Diky

 
Odpovědět 15. července 23:55
Avatar
Aleš Fišer
Člen
Avatar
Aleš Fišer:3. září 12:18

Funguje odesílání fake mailů přes localhost i pro 64Windows? Mám stejný problém jako výše Vojtěch Vích , postupoval jsem přesně podle návodu na https://www.itnetwork.cz/…aily-limity/ i podle dalších tutoriálů na webu a nic nefunguje.Nevíte v čem by mohl být problém?Mám email s smtp doménou @email.cz ,ale předpokládám že taky patří pod smtp.seznam.cz

Děkuji za případnou radu

 
Odpovědět 3. září 12:18
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 215. Zobrazit vše