Pohodový přivýdělek, PHP a MySQL, 350 Kč/hod. z domova. Chceš? Klikni pro více info.

9. díl - Vylepšení kontaktního formuláře v PHP

PHP Základní konstrukce Vylepšení kontaktního formuláře v PHP American English version English version

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Kontaktní emailový formulář v PHP, jsme naprogramovali jednoduchý emailový formulář. V dnešním PHP tutoriálu ho vylepšíme.

Předvyplnění polí

Když něco špatně vyplníme, skript nám to oznámí, ale formulář je již prázdný. Je to samozřejmě proto, že zobrazujeme již jinou stránku, než do které jsme data zadávali.

Protože zpracováváme data tím samým skriptem, ve kterém je formulář, můžeme do formuláře jednoduše vložit hodnoty z POSTu v případě, že byly nějaké odeslány. Budete to vypadat, jako by se formulář ani nevymazal.

V PHP bloku těsně před formulářem si naplníme proměnné $jmeno, $email a $zprava hodnotami z $_POST. To můžeme udělat samozřejmě jen v případě, když v POSTu tyto hodnoty jsou. Pokud ne, dáme do proměnných prázdné řetězce.

V této chvíli bychom kód napsali asi takto:

if (isset($_POST['jmeno']))
    $jmeno = $_POST['jmeno'];
else
    $jmeno = '';

Kód je poměrně dlouhý a psát ho pro všechny 3 proměnné by bylo nepohodlné. Zvláště, když by formulář obsahoval ještě další pole. Proto si uvedeme tzv. ternární výraz. Jedná se o zkrácenou podobu if ... else. Ternání výraz vždy vrací nějakou hodnotu, nedá se tedy použít jen místo podmínky. Skládá se ze tří části, což by nás podle jeho názvu nemělo překvapit :) V první části uvedeme podmínku, dále znak ? a poté hodnotu, kterou má výraz vrátit, pokud podmínka platí. Za ní uvedeme : a hodnotu, která se má vrátit, když podmínka neplatí.

Proměnnou bychom pomocí ternárního výrazu naplnili takto:

$jmeno = (isset($_POST['jmeno'])) ? $_POST['jmeno'] : '';

Ještě malá rekapitulace. Pokud v POSTu existuje daný klíč, vložíme tuto hodnotu do proměnné $jmeno. Pokud ne, vložíme tam prázdný textový řetězec, což jsou jednoduše uvozovky, mezi kterými nic není.

Toto uděláme ještě s emailem a zprávou.

Formulář dále upravíme tak, aby se do jeho polí vkládaly hodnoty z těchto proměnných. Pokud nebyl formulář odeslán, vloží se tam prázdné řetězce, jinak se tam vloží to, co uživatel vyplnil.

Do formulářového pole bychom mohli hodnotu vložit takto:

<input name="jmeno" type="text" value="<?php echo $jmeno ?>" />

Pokud chceme v PHP sekvenci pouze vypsat obsah proměnné, použijeme k tomu zkrácenou direktivu <?=. Stejného výstupu tedy můžeme dosáhnout i kratším zápisem:

<input name="jmeno" type="text" value="<?= $jmeno ?>" />

Stále to však není ono. Jelikož text v proměnné $jmeno pochází od uživatele, nemůžeme si být jistí, že je bezpečný. Co kdyby nám do textu uživatel vložil nějaký HTML kód? Vložil by se poté normálně do naší stránky.

V našem případě by to tolik nevadilo, ale jsou případy, kde ano. Představte si, že vypisujete na stránce zprávy od uživatelů, třeba komentáře k nějakému článku. A jeden uživatel místo textu zprávy vložil HTML kód s formulářem, který je nasměrovaný na jeho obslužný skript na jiném webu a ve kterém požaduje od vašich uživatelů heslo. Při vypisování zprávy se tento kód vypíše do stránky a zobrazí se jeho formulář. Někteří vaši uživatelé tam opravdu zadají své heslo, které se odešle někam útočníkovi. A vy máte problém.

Tomuto typu útoku se říká XSS (jako Cross Site Scripting). Obrana je velmi jednoduchá, před vypsáním obsahu kterékoli proměnné do HTML kódu stránky použijte funkci htmlspecialchar­s(). Ta převede špičaté HTML závorky a pár dalších znaků na tzv. HTML entity. Případný škodlivý kód je potom braný jen jako obyčejný text a prohlížeč ho nezpracuje jako HTML kód.

Je potřeba při výpisu ošetřovat opravdu každou proměnnou, i ty, které uživatel přímo nezadá. Nikdy totiž nevíte, jestli se obsah proměnné neskládá z něčeho, co uživatel zadal a jednoduše se to nedá ohlídat. Proto se ošetří vše a to přímo na tom místě, kde proměnnou vypisujeme. Až budete pokročilejší a budete znát objektovou architekturu, dokážete tento proces zautomatizovat, abyste funkci nemuseli ručně psát.

Ukažme si konečně upravený HTML kód formuláře i s direktivou nad ním:

<?php
    if ($hlaska)
        echo('<p>' . htmlspecialchars($hlaska) . '</p>');

    $jmeno = (isset($_POST['jmeno'])) ? $_POST['jmeno'] : '';
    $email = (isset($_POST['email'])) ? $_POST['email'] : '';
    $zprava = (isset($_POST['zprava'])) ? $_POST['zprava'] : '';
?>

<form method="POST">
    <table>
        <tr>
            <td>Vaše jméno</td>
            <td><input name="jmeno" type="text" value="<?= htmlspecialchars($jmeno) ?>"/></td>
        </tr>
        <tr>
            <td>Váš email</td>
            <td><input name="email" type="email" value="<?= htmlspecialchars($email) ?>"/></td>
        </tr>
        <tr>
            <td>Aktuální rok</td>
            <td><input name="rok" type="number" /></td>
        </tr>
    </table>
    <textarea name="zprava"><?= htmlspecialchars($zprava) ?></textarea>
    <br />

    <input type="submit" value="Odeslat" />
</form>

Formulář si vyzkoušejme. Ponechme nějaké pole prázdné a odešleme, ukáže se chybová hláška a zároveň zůstane i to, co uživatel vyplnil:

Kontaktní formulář
localhost/mail­form.php

Přesměrování

Formulář má nyní dvě podstatné vady. Pokud zprávu úspěšně odešleme, stejně zůstane předvyplněný. A hlavně pokud po odeslání stiskneme F5, formulář se odešle znovu. Tímto neduhem trpí všechny formuláře, pokud jej zpracovává ten samý soubor, ve kterém je formulář vložený (což je většinou nutné).

Pokud je zpracování formuláře dokončeno, měli bychom provést přesměrování. Přesměrujeme na tu samou adresu, na které je formulář. Díky přesměrování se ovšem ztratí data v $_POST. Následné obnovení stránky tak již nic neodešle.

Přesměrování provedeme pomocí funkce header. Ta odešle tzv. hlavičku prohlížeči. Právě hlavička může obsahovat informaci o přesměrování a to pomocí slova Location.

Po uložení úspěšné hlášky tedy formulář přesměrujeme:

if ($uspech)
{
    $hlaska = 'Email byl úspěšně odeslán, brzy vám odpovíme.';
    header('Location: mailform.php');
    exit;
}

Funkcí exit() ukončíme běh skriptu, jelikož samotné přesměrování ho nezastaví, jen pošle prohlížeči návštěvníka informaci o tom, že se má přesunout na jinou lokaci.

Formulář již netrpí opětovným odesláním při obnovení stránky. Nezobrazuje ovšem ani hlášku o úspěchu. Mělo by vám být jasné proč, když přesměrujeme na jinou stránku, obsah proměnných na stránce stávající se ztratí a tím i ten v $hlaska. Řešení je několik, tím nejjednodušším je předat pomocí GET parametru stránce nějakou proměnnou. Podle toho stránka pozná, že na ní bylo přesměrováno po úspěšném odeslání a zobrazí o tom zprávu. Kód změníme na následující podobu:

header('Location: mailform.php?uspech=ano');
exit;

Přesuneme se na začátek skriptu, kde hlášku nastavujeme na prázdný string. Podíváme se, zda nám nepřišel v adrese parametr úspěch. Pokud ano, nastavíme hlášku na text, který se má při úspěchu uživateli vypsat. Již víme, že parametry z URL adresy přicházejí na rozdíl od parametrů z formuláře v poli $_GET:

$hlaska = '';
if (isset($_GET['uspech']))
    $hlaska = 'Email byl úspěšně odeslán, brzy vám odpovíme.';

Můžete si vychutnat dobře fungující formulář.

POZOR! Přesměrovat můžeme pouze v případě, že jsme ještě nevypsali žádné HTML. Jakmile se totiž začne něco vypisovat, PHP prohlížeči odešle hlavičku, kde mu říká, že mu posílá HTML soubor. Hlavičku lze samozřejmě odeslat jen jednou, když se pokusíme veprostřed souboru přesměrovat, dostaneme chybovou hlášku "Headers already sent" a k přesměrování nedojde. To by se stalo třeba v tomto případě:

<html>
    <body>
        <?php
            // Tento kód je špatně
            header('Location: index.php');
            exit;
        ?>
    </body>
</html>

Dávejte si pozor i na tento případ, ve kterém chyba není na první pohled vidět:

-- Zde je prázdná řádka --
<?php

    header('Location: index.php');

?>
<html>
    <body>
    </body>
</html>

Na začátku souboru je odřádkování. I to je znak, který odstartuje výstup a PHP ho odesílá prohlížeči spolu s hlavičkou. Podobný problém bývá s mezerou. Pokud ukládáte UTF-8 soubory s tzv. BOM, může dělat právě tyto problémy. Pokud však používáte kvalitní IDE, tak se vám to nestane.

Pozn.: Někteří začátečníci přesměrovávají tak, že vyechují JavaScript, pomocí kterého změní adresu okna. Vypadá asi takto:

// Tento kód je špatně
echo('<script type="text/javascript">
    window.location = "index.php"
</script>');

Tento způsob je však nespolehlivý a někdy i nebezpečný. Nepoužívejte ho.

Formulář si můžete nastylovat, aby vypadal lépe. Hlášku dát do nějaké bubliny a podobně. To ale již není předmětem tohoto PHP kurzu, stylování se probírá v jiném on-line kurzu :) Kompletní formulář je ke stažení níže. V příští lekci, Skládání stránek v PHP, se podíváme na skládání stránek pomocí PHP.


 

Stáhnout

Staženo 2551x (1.33 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce php

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
27 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Miniatura
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka PHP
Miniatura
Následující článek
Skládání stránek v PHP
Aktivity (6)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (98)

Avatar
LittleBigOwl
Redaktor
Avatar
LittleBigOwl:23.12.2017 17:10

Do konca roka prebieha súťaž, už len za účasť (preložíš 10 php funkcií do angličtiny) dostaneš 100 bodov a následne si môžeš sprístupniť daný článok a nestojí ťa to ani korunu, len trochu tvojho času :) To mi príde celkom fér.

Odpovědět 23.12.2017 17:10
Act as if it was Impossible to Fail
Avatar
wartkor
Člen
Avatar
Odpovídá na LittleBigOwl
wartkor:23.12.2017 17:58

Já ale neumím skoro vůbec PhP :/

Odpovědět 23.12.2017 17:58
Káždý jednou začal a neuspěl hned na poprvé
Avatar
Petr Čech
Redaktor
Avatar
Petr Čech:23.12.2017 22:50

Ano, je, vždyť je to předmětem toho komentáře :P . To, že neumíš PHP znamená, že se ho máš sakra naučit, jestli to myslíš vážně, nebo se připrav na to, že budeš platit, protože jen z tutoriálů se vážně vlastní web poskládat nedá (možná dá, ale určitě to není dobrý nápad).
A nebo jestli se ti nechce učit PHP, můžeš použít nějakou předpřipravenou blbost jako Wordpress a pod., těch služeb jsou hromady.

Odpovědět 23.12.2017 22:50
Why so serious? -Joker
Avatar
Jiřina Trojánková:2. ledna 9:53

Ahoj, potřebovala bych poradit, chybu mám zřejmě tady, i když se to zdá být napsané správně:

$hlaska = 'Email byl úspěšně odeslán, brzy Vám odpovím. Jiřina.';
header('Location: kontakt.php?us­pech=ano');
exit;

Nicméně místo aby to provedlo to co má, hodí mě to na neexistující stránku:
http://jirina.wz.cz/kontakt.php?…

 
Odpovědět 2. ledna 9:53
Avatar
Hando
Člen
Avatar
Odpovídá na Jiřina Trojánková
Hando:2. ledna 13:02

Ahoj.
A co by se mělo dít jinak? Stránka kontakt.php evidentně na serveru neexistuje, tvůj kontaktní formulář je na
'http://jirina­.wz.cz/index.php?stran­ka=kontakt',
takže bys to musela předávat nějak jinak =>
index.php?stran­ka=kontakt&us­pech=ano.

Jinak tedy $hlaska před header('Locati­on...) nemá úplně smysl, jelikož po přesměrování o tu proměnnou stejně přijdeš. Tutoriál jsem nečetl, ale tutově je to tam zmíněno, co s tím.. :)

 
Odpovědět 2. ledna 13:02
Avatar
Odpovídá na Hando
Jiřina Trojánková:2. ledna 14:34

Super, takhle to funguje. Nenapadlo mě, že tam má být: kontakt&uspech. Hodí mě to zpátky na stránku kontakt a vypíše hlášku o odeslání, přesně jak to má být:)
Ta $hlaska před header tam asi fakt být nemusí, už je nahoře na začátku stránky, takže tu mažu.
Díky.

 
Odpovědět 2. ledna 14:34
Avatar
Ján Štucka
Člen
Avatar
Ján Štucka:17. ledna 13:58

Čau pri odoslaní formuláru mi ostanú všetky vyplnené polia tak ako boli vyplnené, až na tú správu ktorú chcem poslať tá mi zmizne aj keď to mám rovnako ako vy ... Pomohli by ste mi prosím ?
<?php
/**
* Created by PhpStorm.
* User: Jano
* Date: 16.1.2018
* Time: 13:11
*/

mb_internal_en­coding("UTF-8");

$erorr='';
if ($_POST){
/**
* tato prva podmienka kontroluje ci vo formulari je vobec nieco a ci bol odoslany
*/
if (isset($_POST['na­me'])&&$_POST['na­me']&&isset($_POS­T['email'])&&$_POS­T['email']&&is­set($_POST['mes­sage'])&&$_POS­T['message']&&is­set($_POST['y­ear'])&&$_POS­T['year']==da­te('Y')){
$header='From: '.$_POST['email'];
$header.="\nMIME-Version: 1.0\n";
$header.="Content-Type: text/html; charset=\"utf-8\"\n";
$addressOfOurE­mail='stuckaja­[email protected]';
$subject='Skusam ci to fakt pojde.';
$success=mb_sen­d_mail($addres­sOfOurEmail,$sub­ject,$message,$he­ader);
if ($success)
$erorr="The email was sent successfully, we answer about it in near feature";
else $erorr="The email can't be sended. Please control you're email address";
}
/**
* isset zistuju ci existuju vobec premenne ako name message atd. druha podmienka kontroluje ci v danych premennych nieco je
*/
else{
$erorr='Formular is not complete correctly';
}
}
/**
* mb_send_mail() sluzi na odoslanie mailu, pricom musime pri pouziti tejto funkcie na zaciatku nastavit kodovanie
*/

?>

<!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
<meta charset="UTF-8">
<title>Kontaktny formular</title>
</head>
<body>
<p>You can contact me by form placed lower</p>

<?php

if ($erorr)
echo('<p>' . htmlspecialchar­s($erorr) . '</p>');

$name=(isset($_POS­T['name']) ? $_POST['name'] : '');
$message=(isset($_POS­T['message']) ? $_POST['message'] : '');
$email=(isset($_POS­T['email']) ? $_POST['email'] : '');

?>

<form method="post"> <!--Vsimnime si, zetu nemame parameter action data sa odoslu na ten isty subor, kde je formular-->
<table>
<tr>
<td>You're name</td>
<td><input name="name" type="text" value="<?= htmlspecialchar­s($name)?>"/></td> <!--htmlspecialchars() je ochranna funkcia aby niekto nevlozil do komentarov html kod ktory vytvori nejaky formular ktory bude napr odosielat hesla nejakemu hajzlovy-->
</tr>
<tr>
<td>You're e-mail</td>
<td><input name="email" type="email" value="<?=htmlsp­ecialchars($e­mail)?>"></td> <!--mozme dosiahnut vyplnenie pola pri pomyleni aj takto-->
</tr>
<tr>
<td>Actually year</td>
<td><input name="year" type="number"></td>
</tr>
</table>
<textarea name="message" value="<?=htmlsp­ecialchars($mes­sage)?>"></tex­tarea>


<input type="submit" value="Send" />
</form>
</body>
</html>

 
Odpovědět 17. ledna 13:58
Avatar
IT Man
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Ján Štucka
IT Man:17. ledna 15:45

<textarea> nepoužívá attribut value, ale její obsah píšeš rovnou mezi ty dva tagy. A stejně to nemáš, v tom článku je to takto:

<textarea name="zprava"><?= htmlspecialchars($zprava) ?></textarea>
Odpovědět 17. ledna 15:45
Cokoliv a kdokoliv může jednou uspět.
Avatar
Ján Štucka
Člen
Avatar
Odpovídá na IT Man
Ján Štucka:17. ledna 16:07

Díky moc :-)

 
Odpovědět 17. ledna 16:07
Avatar
Jan Švanda
Člen
Avatar
Jan Švanda:1. února 12:24

Dobrý den, jak bych mohl předvyplnit (znovu zvolit) stejný option u selected ? Předem děkuji za odpověď.

 
Odpovědět 1. února 12:24
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 108. Zobrazit vše