C# týden Slevový týden - Březen
Využij náš slevový týden a získej až 30 % bodů navíc zdarma! Zároveň také probíhá C# týden se slevou na e-learning až 80 %
Hledáme fulltime programátora do ITnetwork týmu -100% homeoffice, 100% časově flexibilní #bezdeadlinu Mám zájem!

Lekce 9 - Vylepšení kontaktního formuláře v PHP

V minulé lekci, Kontaktní emailový formulář v PHP, jsme naprogramovali jednoduchý emailový formulář. V dnešním PHP tutoriálu ho vylepšíme.

Předvyplnění polí

Když něco špatně vyplníme, skript nám to oznámí, ale formulář je již prázdný. Je to samozřejmě proto, že zobrazujeme již jinou stránku, než do které jsme data zadávali.

Protože zpracováváme data tím samým skriptem, ve kterém je formulář, můžeme do formuláře jednoduše vložit hodnoty z POST v případě, že byly nějaké odeslány. Budete to vypadat, jako by se formulář ani nevymazal.

V PHP bloku těsně před formulářem si naplníme proměnné $jmeno, $email a $zprava hodnotami z $_POST. To můžeme udělat samozřejmě jen v případě, když v POST tyto hodnoty jsou. Pokud ne, dáme do proměnných prázdné řetězce.

V této chvíli bychom kód napsali asi takto:

if (isset($_POST['jmeno']))
  $jmeno = $_POST['jmeno'];
else
  $jmeno = '';

Kód je poměrně dlouhý a psát ho pro všechny 3 proměnné by bylo nepohodlné. Zvláště, když by formulář obsahoval ještě další pole. Proto si uvedeme tzv. ternární výraz. Jedná se o zkrácenou podobu if ... else. Ternání výraz vždy vrací nějakou hodnotu, nedá se tedy použít jen místo podmínky. Skládá se ze tří části, což by nás podle jeho názvu nemělo překvapit :) V první části uvedeme podmínku, dále znak ? a poté hodnotu, kterou má výraz vrátit, pokud podmínka platí. Za ní uvedeme : a hodnotu, která se má vrátit, když podmínka neplatí.

Proměnnou bychom pomocí ternárního výrazu naplnili takto:

$jmeno = (isset($_POST['jmeno'])) ? $_POST['jmeno'] : '';

Ještě malá rekapitulace. Pokud v POST existuje daný klíč, vložíme tuto hodnotu do proměnné $jmeno. Pokud ne, vložíme tam prázdný textový řetězec, což jsou jednoduše uvozovky, mezi kterými nic není.

Toto uděláme ještě s emailem a zprávou.

Formulář dále upravíme tak, aby se do jeho polí vkládaly hodnoty z těchto proměnných. Pokud nebyl formulář odeslán, vloží se tam prázdné řetězce, jinak se tam vloží to, co uživatel vyplnil.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Do formulářového pole bychom mohli hodnotu vložit takto:

<input name="jmeno" type="text" value="<?php echo $jmeno ?>" />

Pokud chceme v PHP sekvenci pouze vypsat obsah proměnné, použijeme k tomu zkrácenou direktivu <?=. Stejného výstupu tedy můžeme dosáhnout i kratším zápisem:

<input name="jmeno" type="text" value="<?= $jmeno ?>" />

Stále to však není ono. Jelikož text v proměnné $jmeno pochází od uživatele, nemůžeme si být jistí, že je bezpečný. Co kdyby nám do textu uživatel vložil nějaký HTML kód? Vložil by se poté normálně do naší stránky.

V našem případě by to tolik nevadilo, ale jsou případy, kde ano. Představte si, že vypisujete na stránce zprávy od uživatelů, třeba komentáře k nějakému článku. A jeden uživatel místo textu zprávy vložil HTML kód s formulářem, který je nasměrovaný na jeho obslužný skript na jiném webu a ve kterém požaduje od vašich uživatelů heslo. Při vypisování zprávy se tento kód vypíše do stránky a zobrazí se jeho formulář. Někteří vaši uživatelé tam opravdu zadají své heslo, které se odešle někam útočníkovi. A vy máte problém.

Tomuto typu útoku se říká XSS (jako Cross Site Scripting). Obrana je velmi jednoduchá, před vypsáním obsahu kterékoli proměnné do HTML kódu stránky použijte funkci htmlspecialchars(). Ta převede špičaté HTML závorky a pár dalších znaků na tzv. HTML entity. Případný škodlivý kód je potom braný jen jako obyčejný text a prohlížeč ho nezpracuje jako HTML kód.

Je potřeba při výpisu ošetřovat opravdu každou proměnnou, i ty, které uživatel přímo nezadá. Nikdy totiž nevíte, jestli se obsah proměnné neskládá z něčeho, co uživatel zadal a jednoduše se to nedá ohlídat. Proto se ošetří vše a to přímo na tom místě, kde proměnnou vypisujeme. Až budete pokročilejší a budete znát objektovou architekturu, dokážete tento proces zautomatizovat, abyste funkci nemuseli ručně psát.

Ukažme si konečně upravený HTML kód formuláře i s direktivou nad ním:

<?php
  if ($hlaska)
    echo('<p>' . htmlspecialchars($hlaska) . '</p>');

  $jmeno = (isset($_POST['jmeno'])) ? $_POST['jmeno'] : '';
  $email = (isset($_POST['email'])) ? $_POST['email'] : '';
  $zprava = (isset($_POST['zprava'])) ? $_POST['zprava'] : '';
?>

<form method="POST">
  <table>
    <tr>
      <td>Vaše jméno</td>
      <td><input name="jmeno" type="text" value="<?= htmlspecialchars($jmeno) ?>"/></td>
    </tr>
    <tr>
      <td>Váš email</td>
      <td><input name="email" type="email" value="<?= htmlspecialchars($email) ?>"/></td>
    </tr>
    <tr>
      <td>Aktuální rok</td>
      <td><input name="rok" type="number" /></td>
    </tr>
  </table>
  <textarea name="zprava"><?= htmlspecialchars($zprava) ?></textarea>
  <br />

  <input type="submit" value="Odeslat" />
</form>

Formulář si vyzkoušejme. Ponechme nějaké pole prázdné a odešleme, ukáže se chybová hláška a zároveň zůstane i to, co uživatel vyplnil:

Kontaktní formulář
localhost/mail­form.php

Přesměrování

Formulář má nyní dvě podstatné vady. Pokud zprávu úspěšně odešleme, stejně zůstane předvyplněný. A hlavně pokud po odeslání stiskneme F5, formulář se odešle znovu. Tímto neduhem trpí všechny formuláře, pokud jej zpracovává ten samý soubor, ve kterém je formulář vložený (což je většinou nutné).

Pokud je zpracování formuláře dokončeno, měli bychom provést přesměrování. Přesměrujeme na tu samou adresu, na které je formulář. Díky přesměrování se ovšem ztratí data v $_POST. Následné obnovení stránky tak již nic neodešle.

Přesměrování provedeme pomocí funkce header(). Ta odešle tzv. hlavičku prohlížeči. Právě hlavička může obsahovat informaci o přesměrování a to pomocí slova Location.

Po uložení úspěšné hlášky tedy formulář přesměrujeme:

if ($uspech)
{
  $hlaska = 'Email byl úspěšně odeslán, brzy vám odpovíme.';
  header('Location: mailform.php');
  exit;
}

Funkcí exit() ukončíme běh skriptu, jelikož samotné přesměrování ho nezastaví, jen pošle prohlížeči návštěvníka informaci o tom, že se má přesunout na jinou lokaci.

Formulář již netrpí opětovným odesláním při obnovení stránky. Nezobrazuje ovšem ani hlášku o úspěchu. Mělo by vám být jasné proč, když přesměrujeme na jinou stránku, obsah proměnných na stránce stávající se ztratí a tím i ten v $hlaska. Řešení je několik, tím nejjednodušším je předat pomocí GET parametru stránce nějakou proměnnou. Podle toho stránka pozná, že na ní bylo přesměrováno po úspěšném odeslání a zobrazí o tom zprávu. Kód změníme na následující podobu:

header('Location: mailform.php?uspech=ano');
exit;

Přesuneme se na začátek skriptu, kde hlášku nastavujeme na prázdný string. Podíváme se, zda nám nepřišel v adrese parametr uspech. Pokud ano, nastavíme hlášku na text, který se má při úspěchu uživateli vypsat. Již víme, že parametry z URL adresy přicházejí na rozdíl od parametrů z formuláře v poli $_GET:

$hlaska = '';
if (isset($_GET['uspech']))
  $hlaska = 'Email byl úspěšně odeslán, brzy vám odpovíme.';

Můžete si vychutnat dobře fungující formulář.

POZOR! Přesměrovat můžeme pouze v případě, že jsme ještě nevypsali žádné HTML. Jakmile se totiž začne něco vypisovat, PHP prohlížeči odešle hlavičku, kde mu říká, že mu posílá HTML soubor. Hlavičku lze samozřejmě odeslat jen jednou, když se pokusíme veprostřed souboru přesměrovat, dostaneme chybovou hlášku "Headers already sent" a k přesměrování nedojde. To by se stalo třeba v tomto případě:

<html>
  <body>
    <?php
      // Tento kód je špatně
      header('Location: index.php');
      exit;
    ?>
  </body>
</html>

Dávejte si pozor i na tento případ, ve kterém chyba není na první pohled vidět:

-- Zde je prázdná řádka --
<?php

  header('Location: index.php');

?>
<html>
  <body>
  </body>
</html>

Na začátku souboru je odřádkování. I to je znak, který odstartuje výstup a PHP ho odesílá prohlížeči spolu s hlavičkou. Podobný problém bývá s mezerou. Pokud ukládáte UTF-8 soubory s tzv. BOM, může dělat právě tyto problémy. Pokud však používáte kvalitní IDE, tak se vám to nestane.

Pozn.: Někteří začátečníci přesměrovávají tak, že vyechují JavaScript, pomocí kterého změní adresu okna. Vypadá asi takto:

// Tento kód je špatně
echo('<script type="text/javascript">
  window.location = "index.php"
</script>');

Tento způsob je však nespolehlivý a někdy i nebezpečný. Nepoužívejte ho.

Formulář si můžete nastylovat, aby vypadal lépe. Hlášku dát do nějaké bubliny a podobně. To ale již není předmětem tohoto PHP kurzu, stylování se probírá v jiném on-line kurzu :) Kompletní formulář je ke stažení níže. V příští lekci, Skládání stránek v PHP, se podíváme na skládání stránek pomocí PHP.


 

Stáhnout

Staženo 3382x (1.33 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce php

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
39 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Kontaktní emailový formulář v PHP
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka PHP
Miniatura
Následující článek
Skládání stránek v PHP
Aktivity (10)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (125)

Avatar
Pavel Kvasil
Člen
Avatar
Pavel Kvasil:21.5.2018 16:45

Zdravím,
super návod, jako .php laikovi velmi přínosný. Mám, prosím, dva dotazy.

/1/ jak mohu řádkovat text v emailu, pokud to jeho těla vložím více položek formuláře? Např.:

$textzpravy = 'jmeno : ' . $_POST['jmeno'];
$textzpravy .= '; prijmeni : ' . $_POST['prijmeni'];
$textzpravy .= '; zprava : ' . $_POST['zprava'];
$uspech = mb_send_mail($a­dresa, $predmet, $textzpravy, $hlavicka);

jde mi o to, aby v mailu byli jednotlivé položky formuláře na samostatném řádku.

/2/ hláška o úspěšném odeslání mi zůstává viditelná i po obnovení stránky?! Jak mohu script upravit tak, aby se hláška zobrazila třeba jako systémová hláška Windows? Nebo aby byla otevřena samostatná stránka, kterou bych mohl upravit de vzhledu původních stránek s formulářem? Načetl jsem tady u vás, že je možné použít běžné html tagy, ale to bylo pořád v rámci stránky s formulářem?!

Díky moc a hezký den.
Pavel K.

Editováno 21.5.2018 16:46
 
Odpovědět
21.5.2018 16:45
Avatar
Ivo Silber
Člen
Avatar
Ivo Silber:24.5.2018 16:40

Tyto stránky jsou super :)

 
Odpovědět
24.5.2018 16:40
Avatar
Pavel Janda
Člen
Avatar
Pavel Janda:28.5.2018 22:35

Ahoj, celkem mi to funguje - mailuje, leč podstatný problém.
Jako SMTP mám v ini souborech nastaven smtp.google.com a jako mailový účet svůj gmail.účet, takže to posílá maily přes google. Nicméně ať už je v $hlavicka přítomno cokoli (tj mail zadaný z formuláře), vždy je v mailu jako odesílatel uveden můj mail. Tj. absolutně nefunguje ona záměna zobrazeného odesílatele pomocí "From:" v příkazu mb_send_mail. Provozuji na lokálně nainstalovaném XAMPP, na Win7.
Zkusil jsem si na jednoduchém webhostingu - ale tam nemám možnost nastavení PHP, takže tam to samozřejmě nelze.
Pokud místo gmailu použiji seznam (tj. smtp.seznam.cz a svůj seznam účet, tak dokonce ani nemohu uvést v From něco jiného než vlastní seznam účet - pokud parametr "From" vynechám tak můj seznam účet musí být v sendmail.ini jako "Force sender", jinak v obou případech se v error logu dozvím , že mám smůlu, že jiného odesílatele než vlastní účet použít nesmím....

Dotaz tedy zní zda nedělám nějakou blbinu (jakou asi), či zda je to tak jak se zdá, že zkrátka zaměnit odesílatele mailu zkrátka asi nelze ... ?

Díky za případný komentář.

 
Odpovědět
28.5.2018 22:35
Avatar
Odpovídá na Pavel Janda
Michal Štěpánek:28.5.2018 23:56

Odesílatel podle mě musí být ten, jehož službu k odeslání používáš, protože tě "něco" musí autentifikovat. Nelze nijak jednoduše poslat z webu mail z adresy "[email protected]­jemail.cz" a k odeslání použít účet na google...

Odpovědět
28.5.2018 23:56
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Pavel Janda
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Štěpánek
Pavel Janda:29.5.2018 11:57

Díky za reakci, to jasné, jenže !

 • celý příklad (lekce 8 - 9 ) je postaven právě na tom, že na mou adresu (... adresu "tvůrce" webu" ) přijdou maily s "odesílateli" (tj. From...) zadanými v poli "email" kontaktního formuláře.

Přímo ve výkladu je také jasně uvedeno, že pomoci parametru From v mb_send_mail se přesně tohoto má dosáhnout a že, cituji "Email potom vypadá jako že přišel z této adresy, i když ho odeslalo PHP z vašich stránek".

No a celý problém je, že takto to nefunguje a že logicky maily chodí z mého mailu, přes který se to celé honí...
Uvedenou záměnu adres zkrátka nedocílím. I když bych rád a ostatně logika existence parametru From by tomu napovídala...

Tak zatím stále nevím. Asi by pomohlo vyjádření autora - to by ale pak nedělal nic jiného a už takhle si s tím seriálem dal opravdu hodně práce.

 
Odpovědět
29.5.2018 11:57
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jan Jedlička:3.6.2018 19:53

ahoj, proc pisi htmlspecialchars v horni casti nad formularem ?.myslim tuto cast: if ($hlaska) echo('<p>' . htmlspecialchar­s($hlaska) . '</p>'); chapu ze to ma zmenit spicate zavorky html kodu na neskodny text, ale pritom tuto promennou nemuze nejak zvenci ovlivnit. jsem zacatecnik, tak se omlouvam za tak hloupou otazku :-)

 
Odpovědět
3.6.2018 19:53
Avatar
Jimmy Jack
Člen
Avatar
Jimmy Jack:18.6.2018 10:22

Ahoj, předem moc díky za vaší práci. Naprosto pecková záležitost! A teď k dotazu, v odstavci Přesměrování se řaší, aby formulář po odeslání nezůstal vyplněný. Co by bylo špatně na následujícím kódu namísto přesměrování? Nebude to naopak rychlejší a méně náročné? Díky!

<?php
  $hlaska = '';
  $jmeno = '';
  $email = '';
  $zprava = '';
  if ($_POST) { // V poli _POST něco je, odeslal se formulář
      if (isset($_POST['jmeno']) && $_POST['jmeno'] && isset($_POST['email']) &&         $_POST['email'] &&
      isset($_POST['zprava']) && $_POST['zprava'] && isset($_POST['rok']) && $_POST['rok'] == date('Y')) {
        // Sem přijde odeslání emailu
        $hlaska = 'Formulář je správně vyplněný.';
        $jmeno = '';
        $email = '';
        $zprava = '';
      }
      else {
        $hlaska = 'Formulář není správně vyplněný!';
        $jmeno = (isset($_POST['jmeno'])) ? $_POST['jmeno'] : '';
        $email = (isset($_POST['email'])) ? $_POST['email'] : '';
        $zprava = (isset($_POST['zprava'])) ? $_POST['zprava'] : '';
      }
  }
?>
 
Odpovědět
18.6.2018 10:22
Avatar
T XXX
Člen
Avatar
T XXX:21.6.2018 10:50

Aké parametre môže mať ešte funkcia: header('Location: example.php');
Čo môže byť ešte namiesto Location a kde sa to využíva ?
Na čo všetko presne je táto funkcia vlastne je (okrem presmerovania na inú stránku) ?

 
Odpovědět
21.6.2018 10:50
Avatar
Matěj Bína
Člen
Avatar
Odpovídá na Jimmy Jack
Matěj Bína:16.2.2019 9:10

Myslím, že tohle řeší jen předvyplněnost formuláře. $_POST zůstane vyplněné a F5 jeho obsah odešle. Možná by to vyřešilo unset($_POST)? Nevím. Každopádně Location: je zajímavý způsob, jak použít POST a GET zároveň.

 
Odpovědět
16.2.2019 9:10
Avatar
Lukáš Kapusta:5.11.2019 12:24

Je to tady pěkný :-)

 
Odpovědět
5.11.2019 12:24
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 135. Zobrazit vše