Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu kreditů. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 11 - Banky od A do Z - 3. část

V minulém článku, Banky od A do Z - 2. část, jsme se se podívali na bankovní soustavy.

Rozdíly mezi jednostupňovou a dvoustupňovou soustavou už vyjmenujeme z paměti a aktiva banky známe jako vlastní boty. Chybí nám ale pasiva. A nejenom pasiva, ale i regulace každé banky a směr, tedy podmínky, které musí každá banka v ČR splňovat.

Pasiva

V minulém článku jsme si pasiva vyjasnili, proto dnes jenom stručně. Pasiva představují zdroje financování podniku. Dělí se na 2 skupiny – vlastní kapitál a cizí zdroje (cizí kapitál). Cizí zdroje v bankovnictví dalece převyšují vlastní kapitál bank. Přece jenom podnikání banky je založeno na obchodování s cizími penězi. Už z toho logicky vyplývá, že cizí zdroje budou tvořit velkou část pasiv každé banky.

Přijaté vklady a úvěry

Do této kategorie zahrnujeme přijaté úvěry a vklady, jednoduše řečeno zdroje, které pramení od centrální banky, od jiných úvěrových institucí (bank) anebo od samotných klientů banky.

Vklady a úvěry přijaté od centrální banky

Začněme vklady a úvěry centrální banky. Centrální banka je velký pomocník komerčních bank. V případě, že banka potřebuje dorovnat chybějící pasiva, přijde


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 255 Kč
Aktuální stav konta 0 Kč
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 15 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 46 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V lekci si řekneme, jak jsou regulovány banky, jaké jsou trendy v bankovnictví, čím je banka financována a jaké obchody banka provádí.

Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal Jan Kaláb
Avatar
Jan Kaláb
Aktivity