Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu. Zároveň využij akce až 30 % zdarma při nákupu kreditů. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 4 - Jak vznikají peníze

Z minulého článku, Emise peněz, už víme, že do podobné situace se naše společnost už několikrát dostala a také víme, že to nedopadlo zrovna dobře.

Dnes je před námi spousta nových informací, a proto začneme trošku zhurta. Co když vám teď řeknu, že naše měna není krytá téměř ničím, žádnými směnkami, zlatými či stříbrnými mincemi. Prostě ničím. Věřili byste mi? Jak funguje dnešní systém, jak vznikají peníze, má dnešní systém emise peněz budoucnost? To vše si dnes řekneme.

Vznik peněz

V dnešní době jsou peníze vytvářeny bankami (obchodními bankami). Banky (až na banku centrální), jsou v podstatě soukromé instituce, které fungují velmi podobně jako obchodní společnosti. Každá banka v České republice pro svou činnost potřebuje bankovní licenci. Získáním licence ale nic nekončí. Následně je banka pod dozorem centrální banky – České národní banky.

Pro zajímavost: Základní kapitál potřebný k založení banky je stanoven na hodnotu 500 000 000 Kč.

Máme banku, víme, co musí splňovat, ale jak pro nás banky vytvoří peníze? Jak se peníze dostanou do oběhu k nám, obyčejným lidem? V dnešní době existují


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 255 Kč
Aktuální stav konta 0 Kč
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 15 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 46 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V článku si řekneme, jak vznikají peníze, jakou úlohu má Centrální a Česká národní banka, kdo může tisknout peníze a nebude chybět ani téma úvěrů.

Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal Jan Kaláb
Avatar
Jan Kaláb
Aktivity