MS Office week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Palm OS Pascal compiler

PalmOS Pascal Compiler (PPC) je freewarový kompiler Pascalu pro platformu PalmOS. Když jsem na něj minulý rok narazil, odsoudil jsem ho kvůli nedostatku unit, materiálů a velmi pomalému kompilování a grafice. Teď jsem na něj náhodou znovu narazil a nestačím se divit, co s ním provedli... Pokud vlastníte Palma, můžete si ho stahnout spolu s nástroji PIAF(editor kódu) a BIRD (resource editor) na stránkách, které jsou uvedeny níže. Do RAMky si nahrajte PPShell.prc a pp_exe.prc z adresáře ppARM (v emulátoru jsem rozchodil jen ppshell.prc ze základního adresáře). Základní syntaxe je stejná (writeln, clrscr, gotoxy, delay atd.), ale ostatní věci si musíte tahat z API funkcí systemu (k tomu je vhodné používat unitu PalmAPI nebo LyChee).

 

Unity pro PPC


Unity se zde nedefinují příkazem uses, ale {$i jmeno_unity.pas}. jmeno_unity je CaSe SEnsITiVe !

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

LyChee - Výborná knihovna nejen pro grafiku (bitmapy, ikony, spousty věcí kolem dialogů a mnoho dalšího). Možná budete mít problémy s kompilací, nevím proč, ale některé soubory se jmenují místo něco.pas něco_pas, tak si je v PIAFU přeuložte pod správným názvem. Obsahuje hromady examplů.

 

Utility pro PPC


PIAF - Již téměř dokonalý editor zdrojového kódu pro PPC a iziBasic.

TbmpEdit - Umožňuje vložit obrázky z karty do databáze TbmpTemb.PRC. Obrázky doporučuji otevírat i ukládat v 8 bitech (256 barvách), jinak je problém s průhlednotí v BIRDu.

BIRD - Editor databázi. Dokáže vytvořit, vymazat nebo upravit databázi. Přidávat do ní bitmapy (obrázky), různé texty atd. Obsahuje i jednoduchý editor bitmap. Velmi vhodný pro zkomprimování importovaných bitmap z TbmpTemb.PRC do vlastní datábaze.

Hodnoty pro jednotlivá tlačítka, která vrací funkce keycurrentstate z PalmAPI jednotky (pokud není stisknuto nic, vrátí nulu) :
Klávesy Palm OS

 

Mé projekty v PPC

Projekty naleznete ke stažení v archivu na konci článku.

BacteriesPP v 1.0
Můj první program pro PPC, je to obdoba bakterií, co jsem napsal pro BP7.


"Platforms" v 0.1
Platformovka napsaná v PPC, vyžaduje knihovnu LyCheee. Přiložený soubor bitmap.PRC je databáze, obsahující bitmapy (obrázky). Tuto databázi jsem vytvořil pomocí programu TbmpEdit a BIRD. "Hra" má dokonce i doublebuffering, takže nic nebliká, když se překresluje. Jen je to dost pomalé, protože jsem zatím nerozchodil getimage / putimage a vykreslovat každých 10ms celou scénu je docela časove náročné. Teď to nemám možnost otestovat, takže netuším, jak to bude rychlé na ostatních strojích. (Optimalizované pro můj Tungsten T5 - 416mhz, hires). Je dost možné, že klávesy budou mít jiné ascii kódy nebo že to bude pomalé.


Snake v 1.0
Prostě had. Něco, jako snake II na Nokiích.


PPMandelbroth v 1.0
Vykreslení Mandelbrotovy množiny, předělávka programu Mandelbroth v sekci Delphi.

 

Odkazy


PP Compiler - Stránka projektu PP Compiler, examply, anglické fórum a tutorialy


 

Stáhnout

Staženo 387x (20.61 kB)

 

Všechny články v sekci
Pascal
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!