Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu kreditů. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 13 - Práce se ZIP archivy v Pythonu - Vytvoření, zápis a metadata Nové

V minulé lekci, Práce se složkami v Pythonu, jsme si ukázali základní práci se složkami v Pythonu. Také jsme si ukázali, jak vytvořit dočasnou složku.

V tomto tutoriálu práce se soubory v Pythonu probereme práci se ZIP archivy. Naučíme se vytvářet a přidávat soubory do archivu, a také si ukážeme, jak získat metadata jednotlivých souborů v archivu.

Archivace pomocí ZIP

Archivování se obecně používá k sdružení dat, která chceme držet pohromadě. Můžeme také využít schopnost archivačních programů data komprimovat a případně je i pojistit heslem. Prakticky tedy archivace znamená spojení několika souborů do jednoho společného archivu. V současnosti se pro archivaci velice často využívá formát ZIP. Jako příklad nám mohou posloužit dokumenty MS-Office. Typický soubor programu MS Excel s příponou .xlsx není nic jiného, než skrytý .zip archiv. Zkusme si změnit příponu libovolného .xlsx souboru na .zip. Když ho pak otevřeme, namísto tabulky dostaneme archiv s několika soubory.

Archivace v Pythonu

Pro práci se ZIP soubory v Pythonu se používá standardní modul zipfile. Tento modul nám umožní provádět základní operace, které budeme při práci s archivy potřebovat. V modulu zipfile se nachází třída ZipFile. Je to v podstatě obdoba metody open() , jenom určená pro archivy ZIP. Pro další postup si stáhneme modelový archiv, který je v příloze téhle lekce. Po stažení jej extrahujeme do svého pracovního adresáře.


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh a certifikátem za exkluzivní cenu 65 Kč
Aktuální stav konta 0 Kč
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 18 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 261 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny lekce v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 80% slevu.

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tomto tutoriálu práce se soubory v Pythonu se zaměříme na ZIP archivy. Ukážeme si jejich vytváření, přidávání nových souborů a získávání metadat.

Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal Jakub Jakubec
Avatar
Aktivity