Black Friday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
BF extended 2022

Lekce 6 - Administrace VPS - Docker, TeamSpeak, Minecraft, FTP a Email

V minulé lekci, Administrace VPS - Napojení domény, jsme se věnovali nastavení DNS u domény, souboru hosts a také se naučili jak v Apache nasměrovat různé domény do různých složek.

Tím jsme dokončili vše potřebné pro hostování nějakého webu/webů. Dnešní díl je věnován tzv. Dockeru, který umožňuje virtuální server rozdělit na další podservery. Ukážeme si jak pomocí něj zprovoznit TeamSpeak 3 server, Minecraft server a emailový server.

Docker

3 nejdůležitější zvířátka na poli serverů jsou tučňák, slon a velryba. První dvě již máme ochočené a nyní se podíváme na to třetí.

Docker je softwarový kontejner, tedy jakýsi virtuální toolbox, který obsahuje data. V čem je jeho krása a proč bychom měli chtít v našem virtuálním serveru dělat další virtuální boxy? Docker umožňuje jediným příkazem stáhnout a spustit uložený image, např. nakonfigurovaného Linux serveru, na kterém běží TeamSpeak, LAMP či cokoliv dalšího. Tyto image si můžeme stáhnout hotové od různých autorů a nebo si vytvořit náš vlastní. Tento box je možné velmi jednoduše zálohovat, podobně jako např. data na Git a migrovat jej velmi rychle mezi servery bez nutnosti znovu nastavování služeb. Box lze také využívat jako sandbox pro nejrůznější testování. Pokud něco pokazíte, pouze jej odstraníte a obnovíte ze zálohy, což je otázka několika vteřin až minut. Docker to utilitka, kterou prostě musíte vyzkoušet. Více informací o projektu naleznete na https://www.docker.com/

Nejprve Docker nainstalujeme spuštěním


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 50 Kč
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 42,50 Kč
Na svém účtu máš aktuálně 0 Kč
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 6 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 8 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.

Pozor, pokud si koupíš pouze tuto lekci, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech lekcí.

Koupit jen lekci 25 Kč
Na svém účtu máš aktuálně 0 Kč

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V lekci se naučíme vytvářet virtuální boxy přes Docker. Zprovozníme TeamSpeak 3 server a Minecraft server. Dále nainstalujeme ProFTP a mail server.

Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal Jan Rolný
Avatar
Síťový a sytémový konsultant. Momentálně se specializuji na síťové technologie návrh a provoz LAN a WAN s prvky od společnosti Cisco. Mám 14ti letou praxi v oboru. Ze začátku jako sytémový integrátor nyní jako síťový specialista.
Aktivity