Psst. EU dotace 85 % pro OSVČ a firmy lze nyní čerpat i na e-learning. Více informací
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij halloweenské akce 80% výuky zdarma!

Lekce 6 - Administrace VPS - Docker, TeamSpeak, Minecraft, FTP a Email

V minulém dílu kurzu administrace VPS jsme si napojili na náš server doménu a naučili se spravovat VirtualHosty v Apache. Tím jsme dokončili vše potřebné pro hostování nějakého webu/webů. Dnešní díl je věnován tzv. Dockeru, který umožňuje virtuální server rozdělit na další podservery. Ukážeme si jak pomocí něj zprovoznit TeamSpeak 3 server, Minecraft server a emailový server.

Docker

3 nejdůležitější zvířátka na poli serverů jsou tučňák, slon a velryba. První dvě již máme ochočené a nyní se podíváme na to třetí.

Docker je softwarový kontejner, tedy jakýsi virtuální toolbox, který obsahuje data. V čem je jeho krása a proč bychom měli chtít v našem virtuálním serveru dělat další virtuální boxy? Docker umožňuje jediným příkazem stáhnout a spustit uložený image, např. nakonfigurovaného Linux serveru, na kterém běží TeamSpeak, LAMP či cokoliv dalšího. Tyto image si můžeme stáhnout hotové od různých autorů a nebo si vytvořit náš vlastní. Tento box je možné velmi jednoduše zálohovat, podobně jako např. data na Git a migrovat jej velmi rychle mezi servery bez nutnosti znovu nastavování služeb. Box lze také využívat jako sandbox pro nejrůznější testování. Pokud něco pokazíte, pouze jej odstraníte a obnovíte ze zálohy, což je otázka několika vteřin až minut. Docker to utilitka, kterou prostě musíte vyzkoušet. Více informací o projektu naleznete na https://www.docker.com/

Nejprve Docker nainstalujeme spuštěním


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu se naučíme vytvářet virtuální boxy přes Docker. Zprovozníme TeamSpeak 3 server a Minecraft server. Dále nainstalujeme ProFTP a mail server.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 20 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 17 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 6 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 8 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
17 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 50 Kč 43 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Jan Rolný
Avatar
Síťový a sytémový konsultant. Momentálně se specializuji na síťové technologie návrh a provoz LAN a WAN s prvky od společnosti Cisco. Mám 14ti letou praxi v oboru. Ze začátku jako sytémový integrátor nyní jako síťový specialista.
Aktivity (1)