Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij halloweenské akce 80% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu

Lekce 2 - Vytvoření ToDo aplikace (úkolníčku) pro iOS s ukládáním dat

V minulé lekci, Úvod do databází ve Swift, jsme si uvedli databáze podporované v Apple světě.

V dnešní lekci si vytvoříme základ iOS aplikace, na které si dále budeme ukazovat různé způsoby uložení dat. Půjde o ToDo aplikaci, kde uživatel bude mít možnost přidávat úkoly, označovat je jako splněné nebo je mazat. Data samozřejmě zůstanou po vypnutí aplikace uložená. Mimo jiné si také procvičíme navigaci přes více obrazovek.

Vytvoření ToDo projektu

Začneme klasicky vytvořením projektu a jako šablonu použijeme "Single View App". Když otevřeme Main.storyboard, vidíme, že zde máme připravenou první obrazovku. První View Controller se stejně pojmenovanou třídou, která ho obsluhuje.

Table View

Z nabídky komponent přetáhneme Table View a komponentu připneme ke všem hranám.

Safe area

Zde jen pozor, protože většina nových iPhonů má v dolní části tzv. "Safe Area", aby šlo zařízení ovládat gesty. Ve výchozím stavu jsou tedy komponenty připnuty k dolní hraně k této Safe Area a ne až na konec displeje. U Table View to není moc hezké, protože obsah při scrollování nedojíždí až na konec displeje, ale mizí právě před Safe Area.

Jedno z řešení je


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si vytvoříme základní úkolníček ve Swift pro iOS. Zopakujeme si TableView, navigaci a naučíme se ukládat data.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 70 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 60 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 8 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 27 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
60 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 175 Kč 149 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Filip Němeček
Avatar
Autor se věnuje vývoji iOS aplikací (občas macOS) či těch webových ve frameworku Django. Twitter: @nemecek_f | GitHub nemecek-filip - mrkněte na veřejné projekty
Aktivity (3)