Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy. A zároveň využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme koordinátorku kurzů a programátora, 100% home office, 100% flexibilní. Prozkoumej aktuální pozice
Java week

Lekce 10 - Korekce barev ve Vegas - Online kurz

V předchozí lekci, Stabilizace videa ve Vegas, jsme se věnovali stabilizaci videa.

V dnešní lekci se zaměříme na poslední důležitou věc, které jsme se ještě v těchto lekcích nevěnovali. Ve finální fázi editace našeho videa často ladíme poslední nedokonalosti výtvoru. Vždy je užitečným nástrojem korekce barev, která nám obraz přivede k životu, nebo nastíní diváku správnou atmosféru.

Pojďme se nyní podívat na efektivní pracovní postup úpravy barev videa a přivedení obrazu k životu.

Příprava

Pro tuto lekci bude nejlepší využít video natočené čistě z jakéhokoli dostupného zařízení (mobilu, fotoaparátu, videokamery). Důležité je, aby nebylo ovlivněno žádným filtrem a mělo původní barvy.

My jsme si stáhli volně dostupný segment klipů z tohoto odkazu . Videa jsou zaměřená na úpravu správné barvy pleti.

Ve Vegas si vytvoříme nový projekt a pro volbu správného nastavení klikneme na tuto ikona ikonu a vyhledáme náš klip. Jelikož video má 2K rozlišení, pro které nemusíme mít vytvořenou šablonu, je tento proces rychlejší.

Korekce barev

Po založení projektu stiskneme Alt + D, abychom měli stejné uživatelské rozhraní.

Nejprve si otevřeme klip ve Trimmeru

opentrimm

a separujeme z videa klip v čase 6.23 - 7.23 na časovou osu (timeline).

trimtime

U Trimmeru si vzpomeňme na klávesové zkratky I, O a A z lekce 3

Přepneme na Video Preview (náhled finálního videa). videopreview. Jak můžeme vidět, klip je velmi zašedlý a nevýrazný, jak jej opravíme?

Nejprve si přepneme rozložení oken přes ViewWindow Layouts klikneme na → Color Correction.

colorCorrectionButton

Pomocné prostředky

Zobrazilo se nám nové okno pro korekci barev. Pomocí výběru v horní liště si můžeme zobrazit, které zobrazení chceme. K čemu slouží?

vizualizery

Podrobný popis oken najdete v tomto článku

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pokud projíždíme posuvníkem po časové ose našeho videa, mění se vzhled těchto vizualizérů.

  • Vectorscope (vlevo nahoře) se nám v dnešní lekci bude velmi hodit. Pokud je video plné barev, je bílá barva rozprostřená po celém kole, v našem případě je video mrtvé, bez živých barev, a tak máme bílý pouze střed.
  • Waveform (vpravo nahoře) nám na maximální úrovni ukáže výskyt bílé barvy ve videu a na nejnižší se křivka dostane, pokud se v videu vyskytuje čistě černá barva. Náš klip je šedivý, a tak je téměř celá křivka uprostřed.
  • Histogram (vlevo dole) ukazuje distribuci jasu v obraze. Když je v převaze bílá barva vpravo, nejspíše je naše video přeexponované. V opačném případě je obraz příliš tmavý. V našem případě jsme v levé prostřední části s většinou bílé barvy, to vykazuje zašedlý tmavý obraz.
  • A nakonec RGB Parade (vpravo dole) nám jako jediný barevný indikátor ukazuje, která barva z barevného RGB (červeno-zeleno-modrého) spektra je v současnou chvíli v převaze.

V přírodních klipech bude v převaze zelená a modrá, v jiných případech, chceme všechny barvy vyvážit.

Zahájení práce

Abychom mohli zmíněné vizualizéry upravovat, tedy upravovat barvy videa, potřebujeme aplikovat efekt v okně Video FX. Šedé barvy se zbavíme pomocí zvýšení kontrastu. Najdeme tedy efekt Brightness and Contrast a přesuneme jej na blok videa na časové ose.

bac

Hodnotu kontrastu zvýšíme na 0.4.

Nyní se přesuneme do hlavního okna pro korekci barev. V panelu nástrojů Tools zvolíme VideoColor Grading.

colorGradingButton

Naše rozhraní se obohatilo o tento panel:

cgPanel

Jelikož je video stále poměrně tmavé, necháme si ve Video scopes panelu otevřený Histogram a pokusíme se jej dostat na následující stav (posunutý doprava):

histogram

Učiníme tak pomocí úpravy křivky (Color Curves) v pravé části spodního Color Grading panelu. Na křivku uprostřed dvakrát klikneme a bod posuneme o něco nahoru. Video v náhledu se znatelně zesvětlí. Dále můžeme vytvořit bod na křivce dole a posunout jej níže doprava, ztmaví se tím stíny.

curves

Pokud nám úprava v panelu Color grading neovlivňuje náš klip, zkontrolujeme, zda-li se aplikoval na video efekt Color Grading, jestli ne, aplikujeme jej sami.

warning

Do panelu se vrátíme ještě při posledních úpravách, nyní jej minimalizujeme opětovným zvolením V panelu Tools.

Z efektů dále použijeme Color Corrector. Zde máme možnost upravit barvy ve světlých odstínech, nebo naopak ve tmavých. Takový nástroj se hodí, když máme nahranou čistě bílou barvu v části obrazu. Poté bychom zvolili kapátko (zvýrazněné na obrázku níže) a vybrali tuto bílou barvu v náhledu.

colorcorr1

Naše video působí lehce zeleným odstínem. Jelikož čistě bílou barvu na obrázku nemáme (téměř ano na bílém rukávu), zkusíme manuálně pohnout středem v nejspodnějším kole více doprava. Pomoci nám nyní může RGB Parade vizualizér. Podle něj můžeme barvy pozměnit například takto:

colorcorr2

Když nakonec zvýšíme živost (Saturation), obraz dokonale vynikne! satur

final1

Druhý klip

Se vším, co jsme se nyní naučili, zkusíme opravit jiný klip. Zvolili jsme si ze stejného souboru klip v čase 4.00 - 4.23.

trimm2

Tento klip obsahuje jiné prostředí a velké množství míst, kde bychom měli mít čistě černou barvu. Ano, na oblecích. Budeme postupovat podobně jako s minulým klipem, začneme opět zvýšením kontrastu. Nyní již neuvedu přesné hodnoty, zkuste se řídit vlastním okem a vizualizéry.

Tedy aplikujeme efekt Brightness and Contrast.

cont

Dále aplikujeme efekt Color Grading a upravíme křivky přes panel nástrojů ToolsColor GradingColor Curves (vpravo). Budeme chtít resetovat křivku, v případě, že nám zde zůstala stejná.

resetcu

Obraz vypadá nyní přibližně takto...

progress

A dále přidáme efekt Color Corrector. Opět si pomáháme vizualizérem RGB Parade. Všímáme si výrazných bodů v tomto vizualizéru a pokoušíme se je dostat vedle sebe v jednotlivých kanálech. Upravíme i živost a gammu.

Náš výsledek vypadá přibližně následovně:

final2

Určitě doporučuji si vyzkoušet tento postup i na zbylých záběrech.

Závěrem

Určitě je více postupů a možností pro korekci barev ve více softwarech. Pro editora je důležité si vybrat ten komfortní, rychlý a nejvíce efektivní jemu "na míru".

Další doporučené efekty ke korekci barev

  • Sharpen - doostření
  • HSL Adjust - korekce odstínu, živosti a světelnosti
  • White Balance - vyvážení bílé barvy

a další ...

Toto byl nástin efektivního Color correction workflow (procesu korekce barev) ve Vegas, v případě dotazů k vychytání nedostatků vašich, či cizích záběrů, zanechte komentář, rád jej zodpovím.

  • Doporučené další téma k samostudiu: LUT filters

Projekt je ke stažení v příloze.


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 119x (22.83 kB)

 

Předchozí článek
Stabilizace videa ve Vegas
Všechny články v sekci
Úprava videa ve Vegas
Článek pro vás napsal Radek Čábela
Avatar
Uživatelské hodnocení:
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
Alesh
Překladatel
Avatar
Alesh:16.4.2021 1:10

Je možné ve Vegas Pro i nějak podobně analyzovat a korigovat zvuk? Konkrétně mi jde o situaci, kdy použiju GoPro pod vodou, tak po vynoření se zvuk nahrává zkresleně v důsledku vody na mikrofonu. Říkám si, že to určitě musí jít nějak upravit a to nežádoucí zkreslení alespoň částečně potlačit. Trochu se mi to povedlo přes Audio Event FX / Track EQ, ale úplně spokojený nejsem, hodila by se nějaká možnost analýzy zvuku. Je tam něco takového?

 
Odpovědět
16.4.2021 1:10
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.