Lekce 10 - Korekce barev ve Vegas - Online kurz
V předchozí lekci, Stabilizace videa ve Vegas, jsme se věnovali stabilizaci videa.
V dnešní lekci se zaměříme na poslední důležitou věc, které jsme se ještě v těchto lekcích nevěnovali. Ve finální fázi editace našeho videa často ladíme poslední nedokonalosti výtvoru. Vždy je užitečným nástrojem korekce barev, která nám obraz přivede k životu, nebo nastíní diváku správnou atmosféru.
Pojďme se nyní podívat na efektivní pracovní postup úpravy barev videa a přivedení obrazu k životu.
Příprava
Pro tuto lekci bude nejlepší využít video natočené čistě z jakéhokoli dostupného zařízení (mobilu, fotoaparátu, videokamery). Důležité je, aby nebylo ovlivněno žádným filtrem a mělo původní barvy.
My jsme si stáhli volně dostupný segment klipů z tohoto odkazu . Videa jsou zaměřená na úpravu správné barvy pleti.
Ve Vegas si vytvoříme nový projekt a pro volbu
správného nastavení klikneme na tuto ikonu a vyhledáme náš klip. Jelikož video
má 2K
rozlišení, pro které nemusíme mít vytvořenou šablonu,
je tento proces rychlejší.
Korekce barev
Po založení projektu stiskneme Alt + D, abychom měli stejné uživatelské rozhraní.
Nejprve si otevřeme klip ve Trimmeru
a separujeme z videa klip v čase 6.23 - 7.23
na časovou osu
(timeline).
U Trimmeru si vzpomeňme na klávesové zkratky I, O a A z lekce 3
Přepneme na Video Preview (náhled finálního videa). . Jak můžeme vidět, klip je velmi zašedlý a nevýrazný, jak jej opravíme?
Nejprve si přepneme rozložení oken přes View → Window Layouts klikneme na → Color Correction.
Pomocné prostředky
Zobrazilo se nám nové okno pro korekci barev. Pomocí výběru v horní liště si můžeme zobrazit, které zobrazení chceme. K čemu slouží?
Podrobný popis oken najdete v tomto článku
Pokud projíždíme posuvníkem po časové ose našeho videa, mění se vzhled těchto vizualizérů.
- Vectorscope (vlevo nahoře) se nám v dnešní lekci bude velmi hodit. Pokud je video plné barev, je bílá barva rozprostřená po celém kole, v našem případě je video mrtvé, bez živých barev, a tak máme bílý pouze střed.
- Waveform (vpravo nahoře) nám na maximální úrovni ukáže výskyt bílé barvy ve videu a na nejnižší se křivka dostane, pokud se v videu vyskytuje čistě černá barva. Náš klip je šedivý, a tak je téměř celá křivka uprostřed.
- Histogram (vlevo dole) ukazuje distribuci jasu v obraze. Když je v převaze bílá barva vpravo, nejspíše je naše video přeexponované. V opačném případě je obraz příliš tmavý. V našem případě jsme v levé prostřední části s většinou bílé barvy, to vykazuje zašedlý tmavý obraz.
- A nakonec RGB Parade (vpravo dole) nám jako jediný barevný indikátor ukazuje, která barva z barevného RGB (červeno-zeleno-modrého) spektra je v současnou chvíli v převaze.
V přírodních klipech bude v převaze zelená a modrá, v jiných případech, chceme všechny barvy vyvážit.
Zahájení práce
Abychom mohli zmíněné vizualizéry upravovat, tedy upravovat barvy videa, potřebujeme aplikovat efekt v okně Video FX. Šedé barvy se zbavíme pomocí zvýšení kontrastu. Najdeme tedy efekt Brightness and Contrast a přesuneme jej na blok videa na časové ose.
Hodnotu kontrastu zvýšíme na 0.4
.
Nyní se přesuneme do hlavního okna pro korekci barev. V panelu nástrojů Tools zvolíme Video → Color Grading.
Naše rozhraní se obohatilo o tento panel:
Jelikož je video stále poměrně tmavé, necháme si ve Video scopes panelu otevřený Histogram a pokusíme se jej dostat na následující stav (posunutý doprava):
Učiníme tak pomocí úpravy křivky (Color Curves) v pravé části spodního Color Grading panelu. Na křivku uprostřed dvakrát klikneme a bod posuneme o něco nahoru. Video v náhledu se znatelně zesvětlí. Dále můžeme vytvořit bod na křivce dole a posunout jej níže doprava, ztmaví se tím stíny.
Pokud nám úprava v panelu Color grading neovlivňuje náš klip, zkontrolujeme, zda-li se aplikoval na video efekt Color Grading, jestli ne, aplikujeme jej sami.
Do panelu se vrátíme ještě při posledních úpravách, nyní jej minimalizujeme opětovným zvolením V panelu Tools.
Z efektů dále použijeme Color Corrector. Zde máme možnost upravit barvy ve světlých odstínech, nebo naopak ve tmavých. Takový nástroj se hodí, když máme nahranou čistě bílou barvu v části obrazu. Poté bychom zvolili kapátko (zvýrazněné na obrázku níže) a vybrali tuto bílou barvu v náhledu.
Naše video působí lehce zeleným odstínem. Jelikož čistě bílou barvu na obrázku nemáme (téměř ano na bílém rukávu), zkusíme manuálně pohnout středem v nejspodnějším kole více doprava. Pomoci nám nyní může RGB Parade vizualizér. Podle něj můžeme barvy pozměnit například takto:
Když nakonec zvýšíme živost (Saturation), obraz dokonale vynikne!
Druhý klip
Se vším, co jsme se nyní naučili, zkusíme opravit jiný klip. Zvolili
jsme si ze stejného souboru klip v čase 4.00 - 4.23
.
Tento klip obsahuje jiné prostředí a velké množství míst, kde bychom měli mít čistě černou barvu. Ano, na oblecích. Budeme postupovat podobně jako s minulým klipem, začneme opět zvýšením kontrastu. Nyní již neuvedu přesné hodnoty, zkuste se řídit vlastním okem a vizualizéry.
Tedy aplikujeme efekt Brightness and Contrast.
Dále aplikujeme efekt Color Grading a upravíme křivky přes panel nástrojů Tools → Color Grading → Color Curves (vpravo). Budeme chtít resetovat křivku, v případě, že nám zde zůstala stejná.
Obraz vypadá nyní přibližně takto...
A dále přidáme efekt Color Corrector. Opět si pomáháme vizualizérem RGB Parade. Všímáme si výrazných bodů v tomto vizualizéru a pokoušíme se je dostat vedle sebe v jednotlivých kanálech. Upravíme i živost a gammu.
Náš výsledek vypadá přibližně následovně:
Určitě doporučuji si vyzkoušet tento postup i na zbylých záběrech.
Závěrem
Určitě je více postupů a možností pro korekci barev ve více softwarech. Pro editora je důležité si vybrat ten komfortní, rychlý a nejvíce efektivní jemu "na míru".
Další doporučené efekty ke korekci barev
- Sharpen - doostření
- HSL Adjust - korekce odstínu, živosti a světelnosti
- White Balance - vyvážení bílé barvy
a další ...
Toto byl nástin efektivního Color correction workflow (procesu korekce barev) ve Vegas, v případě dotazů k vychytání nedostatků vašich, či cizích záběrů, zanechte komentář, rád jej zodpovím.
- Doporučené další téma k samostudiu: LUT filters
Projekt je ke stažení v příloze.
Stáhnout
Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkamiStaženo 319x (22.83 kB)