Lekce 6 - Jak se naučit fotit z domova - Praxe
V minulé lekci, Jak se naučit fotit z domova, jsme si uvedli zdroje, ze kterých můžeme čerpat znalosti, proto je všechny dnes převedeme do naší fotografické praxe.
Pořád samozřejmě platí pravidlo, že vše zmíněné jde vyfotit přímo u vás doma. Na nic nečekejme a pojďme pokračovat praktickou částí našeho tématu. Většina z nás by se divila, co všechno jde doma vyfotit a jak moc kreativní můžeme při domácím focení být, proto vám řeknu pár tipů, co všechno se dá fotit a jak to nafotit co nejlépe.
Fotoaparát a jeho nastavení
Prvně, než všechny ty nabyté znalosti z předešlého článku převedeme do praxe, se musíme ujistit, že umíme používat fotoaparát. Rozumíme všem pojmům, které nám fotoaparát nabízí nastavit a hlavně, že vůbec nějaký fotoaparát máme. Pro ty, kteří si myslí, že v tomto tématu mají mezery, je na webu článek o vybírání fotoaparátu a o základních pojmech fotoaparátu.
Fotografické žánry
Tak a teď se konečně vrhneme na slíbené focení. Postupně si rozebereme jednotlivé žánry, které doma můžete fotit. Řekneme si k nim nejrůznější tipy a triky a hlavně zjistíte, že domov je téměř nekonečná studnice fotografických motivů.
Autoportréty
K autoportrétům nikoho nepotřebujete, lze je totiž fotit u vás doma a můžete je fotit jenom telefonem. Je to snad to nejjednodušší, co doma můžete fotit, proto na nic nečekejte a zkuste si jeden vyfotit hned teď. Autoportrétům je zde na síti věnován samostatný článek, který vám doporučuji přečíst.
Portréty
I o portrétech se zde na síti můžete dočíst, takže pokud kolem sebe máte rodinu nebo přátele, kteří budou ochotni nechat se od vás vyfotit, můžete fotit domácí portréty a znalosti z nich můžete následně využít při focení venku nebo kdekoliv jinde. Navíc focení s vámi blízkými osobami může být zábava.
Domácí zvířata
Ano i naše domácí mazlíčky lze vyfotit. Nebudeme to s nimi mít tak lehké jako s lidmi, ale za pokus to rozhodně stojí, protože přinejmenším zažijete se svým zvířecím kamarádem spoustu legrace. Navíc, pokud se vám fotky vydaří, můžete si je nechat, vytisknou a ukázat je svému mazlíčkovi, pro kterého to dozajista bude šokující spatření sama sebe. Pokud by vás tato tématika zajímala do detailů, blíže ji najdete popsanou v následujícím článku.
Zátiší
Na focení zátiší, oproti portrétům lidí a zvířat, nikoho nepotřebujete. Jediné, co budete potřebovat, jsou předměty, které do vaší fotografie zakomponujete. Focení a vytváření zátiší je skvělý způsob, jak se naučit vidět prvky fotografie vyváženě a jak pochopit kompozici. Byla by škoda zátiší hned po focení uklidit, proto vám doporučuji vzít tužku a papír a zkusit si ho nakreslit.
Makro
Zvětšené obrazy objektů, kterých si občas ani pouhým okem nevšimneme. Makro je žánr, na kterém můžete natrénovat hru světla a stínu nebo pochopit hloubku ostrosti. Jako svůj motiv si můžete vybrat téměř cokoliv. Makro fotografie totiž nutně nemusí být jenom hmyz, může to být i konektor vaší nabíječky, list nějaké rostliny nebo dokonce vidlička. Proto zkoušejte nacházet motivy, které se na focení budou líbit právě vám.
Produktové focení
Produktové focení nemusí být jenom složité focení se světly v drahém ateliéru. Jde to udělat i jinak, bez světel, ateliéru a všeho ostatního. Jediné, co budete potřebovat, je fotoaparát. Jak? To popisuji ve svém článku o produktové fotografii, proto vezměte, co máte po ruce – šperky, hodinky, zajímavou starožitnost, přečtěte si můj článek o produktovém focení a jděte fotit.
Interiérová fotografie
Interiér, neboli vnitřní prostor budovy. V našich domovech jsme obklopeni interiérem, tak proč ho nezkusit zvěčnit na našich fotografiích. Interiéry domů jsou krásné, zajímavé a kolikrát velmi rozlehlé, proto se je nebojte fotit.
Architektura
Ano i architektura jde fotit z domova. Ne všichni tuto možnost mají, ale čtenáři, kteří stejně jako já bydlí ve vyšších patrech panelové domu, můžou potvrdit, že okolního architektura na vás číhá na každém rohu, nebo spíše u každého okna. Navíc můžete pozorovat pohyb světla, protože o ostatní domy se světlo láme a vytváří zajímavé obrazce.
Mišmaš
Pod názvem mišmaš si můžete představit téměř cokoliv, co vás napadne. Jdete doma kolem konvičky na okně a vyfotíte jí. Vidíte krásně kvetoucí tulipán na parapetu a hned si pořídíte několik fotek. V kategorii mišmaš se meze nekladou, prostě fotíte to, co se vám líbí. Focením takového mišmaše nejenže trénujete vidění a cítění kompozice, ale i necháváte projevit vaší kreativitu a tím pádem jí rozvíjíte.
Tato fotografie vznikla úplnou náhodou, když jsem šel kolem skříňky, na které byla postavená. Zaujala mě, a tak jsem strávil 10 minut jejím focením. Fotka není převratná nebo nádherná. Význam takového focení ale není získat převrtané fotky. Právě naopak, fotky můžou být naprosto nepovedené, cílem takového focení je, jak jsem již výše zmínil, experimentování a rozvíjení kreativity.
Experimentujte
Rozhodně bych vám doporučil zkusit experimentovat ve všech výše zmíněných žánrech. Zkoušejte nové věci a nové techniky. Poznávejte svojí techniku, protože doma na vás nikdo netlačí, máte spoustu času a můžete si hrát a poznávat - oproti tomu na akci, kde musíte běhat z jednoho místa na druhé a vyfotit co nejvíce fotek, na žádné experimentovaní čas nebude. Hlavně zkoušejte dělat věci odlišně, nezasekněte se u jednoho stylu a buďte otevřeni novým možnostem, protože nikdy nevíte, co nového se naučíte nebo vyfotíte.
Zpětná vazba
Ukažte někomu svoje fotografie a zeptejte se ho na názor. Pokud se zeptáte členů rodiny, očekávejte názor člověka, který nemá s focením zkušenosti a hodnotí čistě na základně pocitu – líbí/nelíbí (pokud ovšem není fotograf). Na druhou stranu, pokud se zeptáte fotografa, očekávejte odbornější názor, který ale může být lehce ovlivněný vlastním stylem, takže nad kritikou zapřemýšlejte, zkuste si z ní něco vzít, ale neberte jí jako slovo svaté. Fotografie je o subjektivních názorech, a co se líbí prvnímu, nemusí se líbit druhému.
Pochlubte se prací
Zveřejněte svoje fotografie na internetu, začněte budovat svoje portfolio a hlavně se nebojte podělit o svoje fotografie s celým světem. Na internetu najdete spoustu soutěží, do kterých můžete svoje fotky přihlásit, a pokud se vám soutěže nezamlouvají, můžete nahrávat fotky na fotobanku nebo je třeba poslat nějaké firmě, pro kterou chcete fotit. To nejdůležitější je nestydět se za svoji práci a rozšířit jí jak to jenom jde.
To by bylo pro dnešek vše. Dokončili jsme poměrně rozsáhlé téma, které vás doufám obohatilo o spoustu zajímavých a nových informací.
V příští lekci, Úvod do focení krajiny, si opět rozebereme nějaký fotografický žánr a to pořádně do podrobna, proto se máte na co těšit.