IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 13 - Tvorba CSS pro tisk

V předchozí lekci, Responzivní tabulky, jsme se dozvěděli, jaké jsou způsoby responzivních tabulek a také jsme si je ukázali.

V tomto CSS tutoriálu se naučíme, jak správně vytvářet CSS pro tisk stránek na tiskárně.

Motivace

Představte si, že uvidíte recept na vaše oblíbené lasagne na nějaké webové stránce:

Tento recept si chcete vytisknout na papír. Máme zde ale hodně rušivých elementů - bannery v pozadí stránky a také hned další napravo od receptu. Jsou zde zobrazeny také podobné recepty. Barvy tiskárny bychom klasickým tiskem zbytečně vyplýtvali. Když stránku vytiskneme klasickým způsobem (pravým kliknutím a výběrem možnosti Tisk), dostaneme tento výsledek:

Webový prohlížeč dokázal obsah stránky alespoň částečně zredukovat. V receptu jsou přesto zbytečné fotografie a další tlačítka. Kromě toho jde pouze o druhou stránku z 5. Pokud jste všímaví, na stránce pod receptem je tlačítko Vytisknout recept, kdy skript nahraje vlastní CSS a vytiskneme pouze daný recept bez zbytku stránky:

Nyní je na papíře jen to, co tam má být. Ukažme si další příklad. Mějme webovou aplikaci pro rezervaci vozidel ve firmě:


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh a certifikátem za exkluzivní cenu 150 Kč
Aktuální stav konta 0 Kč
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 16 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 26 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V CSS tutoriálu si vysvětlíme, jak vytvořit CSS styly, které se aplikují při vytisknutí stránky na tiskárně.

Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal David Čápka Hartinger
Avatar
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity