30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy.

Lekce 11 - Blog v JEE - Vytvoření první entity

V minulé lekci, Blog v JEE - Úvod do Hibernate, jsme si přidali Hibernate do projektu.

V JEE tutoriálu si vytvoříme naši první Hibernate entitu a tím i tabulku v databázi. Vytvoříme si EntityManager, pomocí kterého vytvoříme první SQL query.

Entita

Pojďme si zrekapitulovat, co je to entita. Entita je třída, která drží data. Obsahuje pouze nějaké vlastnosti, nevykonává logiku. Pojďme si tedy jednu entitu vytvořit. Jelikož píšeme blog a v předchozích lekcích jsme si připravili formulář a k němu tzv. "ViewModel" jako kontejner na zadané hodnoty, nejvhodnější bude vytvořit entitu příspěvku.

BlogPostEntity

Naše entita se nebude příliš lišit od "ViewModelu", bude obsahovat vlastnosti ViewModelu a k nim přidáme dvě nové:

  • id - Id primárně slouží k tomu, aby komplikovanější dotazy byly rychlejší. Je to unikátní identifikátor entity.
  • createdAt - Datum a čas, kdy byl článek napsán.

Všimněte si rozdílu mezi ViewModelem, který drží data z formuláře, a entitou, která drží data v databázi. Sice jsou si podobné, v pár vlastnostech se ale liší. Např. ve formuláři při psaní článku nikde nezadáváme datum, to se vyplní při uložení samo. Proto by byla chyba používat k tomuto účelu tu samou třídu.

Poté, co vytvoříme package cz.itnetwork.data.entities, vytvořme také entitu, která bude vypadat nějak takto (anotace si vysvětlíme níže):


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V JEE tutoriálu si vytvoříme naší první Hibernate entitu a tím i tabulku v databázi. Vytvoříme si EntityManager, pomocí kterého vytvoříme první SQL query.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 140 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 119 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 15 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 44 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
119 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 289 Kč 246 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 58 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Samuel Kodytek
Avatar
Autor se věnuje všem jazykům okolo JVM. Rád pomáhá lidem, kteří se zajímají o programování. Věří, že všichni mají šanci se naučit programovat, jen je potřeba prorazit tu bariéru, který se říká lenost.
Aktivity (2)