Chci geek triko! Chci geek triko!
Extra 10 % bodů navíc a tričko zdarma při zadání kódu "TRIKO10"

Lekce 10 - Testování v Javě - Návrhový vzor PageObject

Java Testování Testování v Javě - Návrhový vzor PageObject

V minulé lekci, Testování v Javě - Tvorba akceptačních testů pro Selenium, jsme naučili naši webovou aplikaci v Javě Enterprise Edition aby se sama proklikala a ověřila, že funguje. Využili jsme k tomu samozřejmě framework Selenium. V dnešním Java tutoriálu si představíme návrhový vzor PageObject, jeho implementaci v Javě s abstraktním předkem a podporované selektorové anotace. Následnou implementací vzoru vylepšíme a zpřehledníme naše stávající akceptační testy.

PageObject

Pro naši kalkulačku a i pro reálné menší aplikace by podobný způsob psaní testů určitě stačil. Jakmile je ovšem aplikace větší, nutně se začneme setkávat s duplicitami. Např. se budeme chtít ve více testech odhlásit nebo přihlásit, což je několik řádků vyplňování formuláře pro login. Můžeme chtít častěji např. přidávat komentář pod různé články během testů a podobně. Kopírovat stále ten samý kód porušuje princip DRY, tudíž musíme najít jiný způsob. Určitě by vás napadlo dát tyto vícekrát používané metody buď do nějakého helperu nebo do předka testů. Existuje ovšem sofistikovanější metoda - návrhový vzor PageObject.

Podobně, jako Data Access Object obsahoval metody pro práci s daty určité entity, PageObject obsahuje


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si představíme návrhový vzor PageObject, jeho implementaci v Javě a podporované anotace. Vylepšíme naše stávající Selenium akceptační testy.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 70 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (1)