Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
JavaScript týden

Lekce 15 - Testování v Javě - Quality Assurance, CAN PIG RIDE a ISTQB

V minulé lekci, Testování v Javě - Akceptační testy reálných aplikací II, jsme si uvedli ukázky kódu z akceptačních testů reálných komerčních aplikací.

V samotném úvodu kurzu jsme si vysvětlili zejména proč testy psát, jaké máme typy testů a jakou pro nás mají přidanou hodnotu. Mým cílem bylo namotivovat vás k tomu, abyste testy psali a dát vám tak konkurenční výhodu nad vývojovými týmy, které řídí někdo, kdo vývoji softwaru nerozumí (manažeři pouze s ekonomickým vzděláním bohužel takové týmy v praxi často řídí).

Až doteď jsme byli velmi praktičtí, ale stále je zde teorie a terminologie okolo testování, kterou bychom měli znát a se kterou se v businessu pravděpodobně budete střetávat. Jedná se o best practices, známé dokumenty, standardy a postupy. Také jsme se ještě nezmínili o testování uživatelského rozhraní. V následujících dvou lekcích si tyto informace uvedeme, aby byla vaše sada znalostí kompletní. Na konci kurzu si poté vyzkoušíme ještě zátěžové testování Java aplikací.

SLA

SLA – Service Level Agreement

SLA (Service-Level Agreement) je obvykle jeden z dokumentů, který figuruje mezi dodavatelem softwaru (námi) a zákazníkem. Zde definujeme jak má software fungovat, jaké na něj poskytujeme záruky a jak pružně hodláme reagovat v případě výpadků a poruch obecně. Čím je projekt větší a tím pádem i za více peněz, tím více peněz obvykle stojí když přestane pracovat a tím urgentnější na vás bude tlak na jeho zprovoznění.

SLA má smysl vytvářet vždy, ať jde jen o šablonový e-shop za desítky tisíc Kč nebo o státní aplikaci za miliony korun. Definujte si alespoň za co odpovídáte, do jakého časového horizontu jste ochotní opravovat chyby (např. 2 roky od dodání) a za jaké peníze budete přidávat nové funkce. Jelikož zákazník IT nerozumí, bude si myslet, že


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 430 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 366 bodů (913 Kč)
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 21 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 160 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
366 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 1 072 Kč 913 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tuto lekci, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech lekcí.

Koupit jen lekci 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu o testování webových aplikací v Javě si vysvětlíme termíny jako SLA, QA, SQA, projdeme CAN PIG RIDE a praktiky ISTQB (paradox pesticidů apod).

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (3)