Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Sales week Easter - 50

Skrývání dat do obrazu

Tento článek slouží jako rozcestník na různé projekty zde na síti i mimo síť, které skrývají data do obrázků. V minulých letech jsem vytvořil několik programů, které řeší uschování textu do obrázku, obrázku do obrázku a zvukové stopy do obrázku.

LSB

Pro první prográmek publikovaný zde pod názvem Krátké pojednání o digitální steganografii jsem vyvinul algoritmus, který používá steganografickou metodu LSB (Least Significant Bit). Tato metoda využívá nejméně významný bit RGB bytů obrázku. Vytvořil jsem třídu Stglsb pro C#, která tento algoritmus využívá. Výhodou této metody je to, že obrázek, ve kterém je ukryt text, obrázek nebo zvuk, nevykazuje žádné patrné změny.

Krátké pojednání o digitální steganografii

Dalšími programy zde publikovanými jsou Skrytí obrazu do obrazu

Skrytí obrazu do obrazu
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

A Zabezpečení dat šifrováním a skrytím textu do obrázku

Zabezpečení dat šifrováním a skrytím textu do obrázku

Další steganografické metody

Nevýhodou metody LSB je však nízké využití kapacity obrázku. Jsou vyvinuty steganografické metody s mnohem lepším využitím kapacity obrázku. Na internetu lze nalézt celou řadu stránek, které tyto metody popisují. Zde jsou dvě z nich:

Data v obraze

Při experimentování s ukládáním textu do obrázku jsem zjistil, že pokud ukládám do obrázku krátký text (stovky bajtů) tím způsobem, že nahrazuji původní obrazové bajty, ale dostatečně daleko od začátku pole bajtů (obrázek převedený na pole bajtů), kvalitu obrázku při zobrazení to nijak zvlášť nenaruší, zejména pokud si vystačím s částí bytů představující technická data IMD (Image Meta Data) obrázku. Počáteční bajty IMD však nesmí být porušeny, obrázek by nebylo možné zobrazit. Vznikl tak prográmek "Skryj data do obrázku", zde pod názvem Data v obraze v C# .NET WPF.

Data v obraze v C# .NET WPF

Foto popis

Využitím toho principu vznikl také prográmek "Foto-popis", který je přílohou tohoto článku. Jedná se o jednoduchý prohlížeč obrázků doplněný textovým polem, kde se zobrazují vybraná data IMD (datum, čas a kamera), která lze doplnit textem popisujícím obrázek a uložit je přímo do obrázku. Při příštím zobrazení obrázku se pak tento popis zobrazí v textovém poli. Popis z části nahradí IMD data, případně i počáteční data obrázku. To záleží na délce textu popisu.

Foto-popis

Pokud někdo potřebuje kompletní výpis dat IMD, může použít můj zde publikovaný program pod názvem Prohlížení a úprava obrázků v C# .NET.

Prohlížení a úprava obrázků v C# .NET

Co říci závěrem?

Steganografii lze využívat v různých softwarových aplikacích. Prográmky výše uvedené to dokládají. Vužití v praxi je však diskutabilní. Napadá mně, že většího využití může mít pro amaterské fotografy můj poslední prográmek Foto-popis.

Nedávno jsem v tisku zaznamenal informaci o tvorbě komiksů jako aplikace. Napadlo mě, že z obrázků by mohly textové bubliny vyskakovat, když přes obrázek přejedu myší nebo prstem. Dokonce by kommiksové postavy mohly mluvit. To vše by se dalo ukrýt do obrázku. Realizace takové aplikace by však vyžadovala již spolupráci týmu programátorů a grafiků.


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 225x (1.04 MB)

 

Všechny články v sekci
Grafické algoritmy
Článek pro vás napsal itnavi
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se věnuje tvorbě a správě webových stránek a programování v C#
Aktivity (4)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!