Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy. Zároveň využij akce až 50 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
Aktualizovali jsme Zásady zpracování osobních údajů. Pokračováním užívání sítě projevíte souhlas s těmito podmínkami. Tuto zprávu můžete nyní zavřít.
java week + discount 50

Lekce 4 - Builder

V minulé lekci, Prototype, jsme si ukázali návrhový vzor Prototype, který vytváří nové instance na základě existujících, tzv. prototypů, které naklonuje. Umožnila nám nahradit konstrukci switch.

Návrhový vzor Builder (stavitel) se na vytváření objektů dívá zas jinou optikou, než ostatní vytvářecí vzory z GOF. Nejčastěji řeší případ, kdy by měl konstruktor příliš mnoho parametrů a jejich vyplňování by bylo tudíž problematické a nespolehlivé. Builder často využívá vzor method chaining, jeho princip ale spočívá zejména v oddělení konstrukce objektu do samostatného objektu stavitele. Builder má hned několik způsobů použití. My si jich zde uvedeme více a zmíníme si, jak se liší od Factory a Template method.

Motivace

Je snadné zadat hodnotu na špatné místo, když nějaká metoda, nejčastěji konstruktor, přijímá např. 10 parametrů. Parametry jsou jen oddělené čárkami a jejich název ve většině programovacích jazyků neuvádíme. Proto se často stává, že i zapomeneme který je který:

Tlacitko tlacitko = new Tlacitko("Ulozit", 100, 50, 2, Barva.Modra, Ikona.Disketa, true, {"ctrl", "s"});

Ještě horší situace nastává, když má metoda nějaké nepovinné parametry a my musíme zjistit, jaké jsou jejich výchozí hodnoty, abychom mohli


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 175 Kč
70,00 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 150 Kč 60,00 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 Kč
0,00 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 20 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 26 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.

Pozor, pokud si koupíš pouze tuto lekci, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech lekcí.

Koupit jen lekci 25 Kč
10,00 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 Kč
0,00 bodů

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Návrhový vzor Builder se často využívá u objektů s příliš složitým konstruktorem a odděluje konstrukci objektu do samostatného objektu stavitele.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity