Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 4 - Builder

V minulé lekci, Prototype, jsme si ukázali návrhový vzor Prototype, který vytváří nové instance na základě existujících, tzv. prototypů, které naklonuje. Umožnila nám nahradit konstrukci switch.

Návrhový vzor Builder (stavitel) se na vytváření objektů dívá zas jinou optikou, než ostatní vytvářecí vzory z GOF. Nejčastěji řeší případ, kdy by měl konstruktor příliš mnoho parametrů a jejich vyplňování by bylo tudíž problematické a nespolehlivé. Builder často využívá vzor method chaining, jeho princip ale spočívá zejména v oddělení konstrukce objektu do samostatného objektu stavitele. Builder má hned několik způsobů použití. My si jich zde uvedeme více a zmíníme si, jak se liší od Factory a Template method.

Motivace

Je snadné zadat hodnotu na špatné místo, když nějaká metoda, nejčastěji konstruktor, přijímá např. 10 parametrů. Parametry jsou jen oddělené čárkami a jejich název ve většině programovacích jazyků neuvádíme. Proto se často stává, že i zapomeneme který je který:

Tlacitko tlacitko = new Tlacitko("Ulozit", 100, 50, 2, Barva.Modra, Ikona.Disketa, true, {"ctrl", "s"});

Ještě horší situace nastává, když má metoda nějaké nepovinné parametry a my musíme zjistit, jaké jsou jejich výchozí hodnoty, abychom mohli


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Návrhový vzor Builder se často využívá u objektů s příliš složitým konstruktorem a odděluje konstrukci objektu do samostatného objektu stavitele.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 70 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 60 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 20 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 27 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
60 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 175 Kč 149 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (4)