Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 10 - UML - Sequence diagram

V minulé lekci, UML - Package diagram a deployment diagram, jsme se věnovali UML diagramům balíčků (Package diagram) a nasazení (Deployment diagram). V dnešním UML tutoriálu si detailně popíšeme diagramy sekvenční. Sequence diagram zachycuje postupnou interakci mezi skupinou objektů v čase. Jedná se o typ UML diagramů interakce. Na rozdíl od Activity diagramu, který popisoval tok u případů užití, je zde popisována chronologická komunikace mezi různými třídami nebo objekty v čase. Jedná se tedy o detailnější a implementačně závislý diagram, kde nejsou klíčové jen kroky aktivity, ale vzájemná interakce mezi objekty, které v něm figurují. Tyto objekty byly v Activity diagramu plně zanedbány. Někdy se můžete setkat s definicí, že sekvenční diagram popisuje volání operací nebo zpráv. Můžeme jím kromě chování uvnitř aplikace zapsat např. spolupráci programu s nějakým API serverem.

Symboly

Podívejme se na symboly, tedy elementy diagramu:

Lifeline

Čára života označuje jak plyne čas účastníků interakce, každý objekt má svou a nezáleží na jejich pořadí. Jedná se o časovou osu. Tímto účastníkem je kromě objektů také často


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V UML tutoriálu probereme sekvenční diagramy včetně typů vazeb, kombinovaných fragmentů s rozhodovacími konstrukcemi, ECB objektů a reálného příkladu.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 80 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 68 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 14 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 30 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
68 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 200 Kč 170 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (2)