Vánoční nadílka Vánoční nadílka
Vánoční akce! Daruj lepší budoucnost blízkým nebo sobě. Až +50 % zdarma na dárkové poukazy. Více informací

Lekce 10 - UML - Sequence diagram

Návrh UML UML - Sequence diagram American English version English version

V minulé lekci, UML - Package diagram a deployment diagram, jsme se věnovali UML diagramům balíčků (Package diagram) a nasazení (Deployment diagram). V dnešním UML tutoriálu si detailně popíšeme diagramy sekvenční. Sequence diagram zachycuje postupnou interakci mezi skupinou objektů v čase. Jedná se o typ UML diagramů interakce. Na rozdíl od Activity diagramu, který popisoval tok u případů užití, je zde popisována chronologická komunikace mezi různými třídami nebo objekty v čase. Jedná se tedy o detailnější a implementačně závislý diagram, kde nejsou klíčové jen kroky aktivity, ale vzájemná interakce mezi objekty, které v něm figurují. Tyto objekty byly v Activity diagramu plně zanedbány. Někdy se můžete setkat s definicí, že sekvenční diagram popisuje volání operací nebo zpráv. Můžeme jím kromě chování uvnitř aplikace zapsat např. spolupráci programu s nějakým API serverem.

Symboly

Podívejme se na symboly, tedy elementy diagramu:

Lifeline

Čára života označuje jak plyne čas účastníků interakce, každý objekt má svou a nezáleží na jejich pořadí. Jedná se o časovou osu. Tímto účastníkem je kromě objektů také často


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V UML tutoriálu probereme sekvenční diagramy včetně typů vazeb, kombinovaných fragmentů s rozhodovacími konstrukcemi, ECB objektů a reálného příkladu.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo za 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Miniatura
Všechny články v sekci
UML
Miniatura
Následující článek
UML - Další diagramy interakce
Aktivity (2)