Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 20 - Vlastní výjimky v PHP, jejich propagace a blok finally

V minulé lekci, Výjimky v PHP podruhé, jsme se naučili mimo jiné používat vestavěné výjimky PHP a reagovat na různé výjimky různým způsobem pomocí více bloků catch.

V dnešním tutoriálu si ukážeme vytvoření vlastní výjimky, jejich propagaci, blok finally a nakonec jak nastavit PHP, aby místo ErrorReportingu používalo pouze výjimky.

Vlastní výjimky

Jelikož nabídka vestavěných výjimek je v PHP značně omezená, často si ve větších aplikacích budeme potřebovat vytvořit výjimky vlastní. Vytvořit takovou vlastní výjimku je velmi jednoduché, stačí oddědit novou třídu od systémové třídy Exception. Vytvořme si výjimku označující uživatelskou chybu, mohla by se jmenovat UzivatelException. Zde vidíme, proč se v praxi čeština ve zdrojových kódech příliš nepoužívá. Nicméně pro výukové účely je perfektní. Třída může vypadat např. takto:

class UzivatelException extends Exception
{

}

Třída je prázdná, nic v ní totiž není potřeba. Slouží pouze k rozlišení typu výjimky. Vlastní výjimce můžeme případně přepsat __toString() nebo přidat vlastní konstruktor, ale většinou pro to není důvod.

Výhodou vlastní výjimky je např. i to, že když ji někde odchytáváme, můžeme s klidem


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu se naučíme tvořit v PHP vlastní výjimky, vysvětlíme si propagaci výjimek a blok finally. Nakonec začneme pracovat na kontaktním formuláři.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 329 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 280 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 40 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 102 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
280 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 678 Kč 577 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 14 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
14 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 29 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (13)