Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!

Lekce 6 - Mockování v PHP - Dependency Injection a Test doubles

V minulé lekci, Testování v PHP - Xdebug a coverage reports, jsme se naučili pracovat s nástrojem Xdebug a generovat code-coverage reporty.

V dnešním PHP tutoriálu si vysvětlíme a ukážeme, co je to tzv. mockování.

Motivace

Naše jednotkové testy zatím pracovaly jen s jednoduchými třídami, které neměly žádné závislosti. Jak ale testovat třídy, které potřebují ke svému běhu instance dalších tříd, které potřebují instance dalších tříd? Často hovoříme o tzv. System Under Test (SUT), což je jen malá část většího systému, kterou právě testujeme. Ohledně naší kalkulačky bychom si mohli představit, že potřebuje ke svému fungování ještě nějaký logger, který ukládá vypočtené příklady do souboru. To by stále nebyl takový problém, udělali bychom ještě test loggeru a test kalkulačky by příklady normálně logoval a my bychom nad tím přimhouřili oko. Ale jak testovat např. třídy, které pracují s nějakým webovým API? Např. by kalkulačka výsledky sdílela na Facebooku. Takovou "šílenost" určitě nechceme v testech reálně spouštět a sdílet při dokončení testu něco na svůj Facebook. Testy by vůbec neměly vyžadovat ani připojení k internetu, pokud to není záměr a netestujeme integračním testem komunikaci mezi nějakými našimi API. Zde přichází na řadu právě mockování, které nám umožňuje vytvářet "falešné objekty", např. objekt, který se chová jako instance třídy FacebookApi, ale ve skutečnosti poskytuje předpřipravená "falešná" data a volání metod na něm nezpůsobí skutečný dotaz na Facebook.

Dependency injection

Základním předpokladem k tomu, abychom vůbec mohli mockovat, tedy poskytovat v testech falešné objekty, je Dependency injection. Jedná se o návrhový vzor, který je tak významný, že


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si vysvětlíme návrhový vzor Dependency Injection a uvedeme jednotlivé Test doubles - Dummy, Fake, Stub, Spy a samozřejmě Mock.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 542 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 461 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 24 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 203 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
461 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 1 351 Kč 1 149 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (7)