Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScript

Lekce 18 - Testování v PHP - Akceptační testy komerčních aplikací I

V minulé lekci, Testování v PHP - Užitečná rozšíření třídy AcceptanceTester, jsme si ukázali, jak lze třídu AcceptanceTester frameworku Codeception rozšířit. Umíme tedy používat k testování webových aplikací přes Selenium vlastních akcí a dokonce i volat přímo nativní funkce jádra Selenia.

V dnešním tutoriálu si ukážeme několik metod, které jsem pro vás posbíral z reálných komerčních aplikací, zejména ze systému ITnetwork.cz. Obsahují zajímavé techniky pro klikání na nejrůznější elementy, pro vyhledávání položek v tabulkách, ovládání WYSIWYG editoru TinyMCE, vyplňování formuláře populární platební brány GoPay (má hned několik ochran před roboty) a další. Jsem si jistý, že vám poslouží jako dobrá inspirace a ušetří spoustu času, jelikož napsat je a odladit většinou trvalo dlouhé hodiny :)

Předmluva k čekání

Ještě na úvod bych rád doplnil, že testy zde uvedené využívají rozšíření třídy AcceptanceTester, která jsme si ukázali v minulé lekci a dále akci wait(), jejíž kód jsme si ukázali již dříve v kurzu. A nakonec, protože po dialozích nebo po načtení stránky se většinou musí chvilku počkat, používají usnadňující metody, končící na AndWait(), které spustí standardní akci a navíc ještě chvilku počkají pomocí wait(). Jejich implementace tedy může vypadat např. takto:

public function openAndWait($page)
{
    $this->amOnPage($page);
    $this->wait(self::WAIT_TIME);
}

Čas je dobré nastavit přes nějakou konstantu, aby ho bylo možno jednoduše upravovat, viz


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si znovu upřesníme problematiku čekání a dále si ukážeme několik kódů z testů reálných komerčních aplikací, které řeší zajímavou problematiku.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 542 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 461 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 24 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 203 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
461 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 1 351 Kč 1 149 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (6)