Tento týden až 80% sleva na e-learning týkající se jazyka C
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 17 - Testování v PHP - Užitečná rozšíření třídy AcceptanceTester

V minulé lekci, Testování v PHP - Přehled další syntaxe Selenium WebDriveru, jsme si probrali syntaxi Selenium WebDriveru - ovládání prohlížeče, formuláře, relace a víceuživatelské testování.

Funkcionalitu AcceptanceTesteru lze jednoduše rozšířit a framework Codeception je na to uzpůsobený. V dnešním tutoriálu si ukážeme jak a rovnou si ukážeme i užitečné metody, které si do svých testerů můžete přidat.

Soubor AcceptanceTester ve složce _support/ přímo svádí k rozšíření funkcionality. Ačkoli je Codeception high-level framework, postrádá samozřejmě funkce specifické pro naši konkrétní aplikaci, např. login(), logout(), getLastEmail() a podobně. Dále nepodporuje práci s databází nebo nastylované checkboxy a radiobuttony. Pro urychlení psaní testů je klíčové soustředit co nejvíce funkcionality přímo do tohoto rozšíření! Kód je poté mnohem kratší a pokrytí nové funkcionality testy zabere jen zlomek času.

Výpisy do debug konzole

Jelikož se testy spouští přes CLI (příkazovou řádku), nemůžeme pro debug výpisy při ladění testů používat funkce jako echo(), print_r() a podobné. To přímo svádí k zavedení vlastní metody pro výpis do standardního chybového výstupu. Ten je napojený na konzoli a na některých systémech má dokonce červenou barvu. Do třídy AcceptanceTester ve složce _support/ přidáme následující metodu:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu rozšíříme AcceptanceTester o užitečné metody pro projekty jako výpisy do STDERR, čas, přihlašování, čtení emailů, práci s DB, podporu CSS.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 542 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 461 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 24 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 203 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
461 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 1 351 Kč 1 149 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (5)