Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

Lekce 15 - Testování v PHP - Přehled syntaxe Selenium WebDriveru

V minulé lekci, PhpBrowser vs. WebDriver a konfigurace Selenium serveru, jsme úspěšně spustili akceptační testy naší jednoduché kalkulačky v PHP.

V dnešním tutoriálu si ukážeme syntaxi Selenium WebDriveru a podrobně projdeme co vše nám s ním CodeCeption umožňuje. Toto povědomí je velmi důležité k tomu, abyste zbytečně nevymýšleli kolo a nepsali zbytečně dlouhé a komplikované testy. Kdykoli se sem můžete vrátit, až budete danou funkcionalitu potřebovat. V žádném případě se neočekává, že si vše detailně zapamatujete :)

Jelikož máme samozřejmě přístup i k samotnému Seleniu driveru (veřejná vlastnost webDriver), můžeme používat i funkce, které CodeCeption přímo nepodporuje. Ale to si ukážeme až v závěru kurzu.

Pokud patříte mezi uživatele doplňků jakou jsou AdBlock a podobné, počítejte s tím, že si mohou plést např. otevírání nových tabů s reklamou.

Dnešní lekce bude hodně teoretická, v dalších lekcích si naopak ukážeme praktická použítí zmíněných metod v reálných komerčních aplikacích.

Z minulých lekcí již známe metody amOnPage(), see(), click(), fillField() a submitForm(), ale stejně si o nich řekneme ještě něco navíc.

Asserce

První pomyslnou kategorií metod na třídě AcceptanceTester jsou metody "asserční". Těmi se ujišťujeme, že dané tvrzení platí. Pojďme si je vyjmenovat.

  • see(text, kontext) - Ověří, že se na stránce nachází zadaný text (ne element). Zadáním druhého parametru můžeme upřesnit kontext jako selektor elementů, ve kterých se má text hledat (např. ".menu"). To je dobré zejména k tomu, že stejný text může být na více místech na stránce a test by tak případnou chybu neodhalil. Hledání je case-insensitive, nezáleží tedy na velikosti písmen.
  • seeInSource(tex­t), seeInPageSource() -

 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 542 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 461 bodů (1 150 Kč)
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 24 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 202 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
461 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 1 351 Kč 1 150 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tuto lekci, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech lekcí.

Koupit jen lekci 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Tutoriál podrobně probere syntaxi Selenium WebDriveru v testovacím PHP frameworku Codeception. Asserce, komentáře, grabbery, čekání, ovládání prohlížeče.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (11)