Tento týden až 80% sleva na e-learning týkající se jazyka C
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 15 - Testování v PHP - Přehled syntaxe Selenium WebDriveru

V minulé lekci, PhpBrowser vs. WebDriver a konfigurace Selenium serveru, jsme úspěšně spustili akceptační testy naší jednoduché kalkulačky v PHP.

V dnešním tutoriálu si ukážeme syntaxi Selenium WebDriveru a podrobně projdeme co vše nám s ním CodeCeption umožňuje. Toto povědomí je velmi důležité k tomu, abyste zbytečně nevymýšleli kolo a nepsali zbytečně dlouhé a komplikované testy. Kdykoli se sem můžete vrátit, až budete danou funkcionalitu potřebovat. V žádném případě se neočekává, že si vše detailně zapamatujete :)

Jelikož máme samozřejmě přístup i k samotnému Seleniu driveru (veřejná vlastnost webDriver), můžeme používat i funkce, které CodeCeption přímo nepodporuje. Ale to si ukážeme až v závěru kurzu.

Pokud patříte mezi uživatele doplňků jakou jsou AdBlock a podobné, počítejte s tím, že si mohou plést např. otevírání nových tabů s reklamou.

Dnešní lekce bude hodně teoretická, v dalších lekcích si naopak ukážeme praktická použítí zmíněných metod v reálných komerčních aplikacích.

Z minulých lekcí již známe metody amOnPage(), see(), click(), fillField() a submitForm(), ale stejně si o nich řekneme ještě něco navíc.

Asserce

První pomyslnou kategorií metod na třídě AcceptanceTester jsou metody "asserční". Těmi se ujišťujeme, že dané tvrzení platí. Pojďme si je vyjmenovat.

  • see(text, kontext) - Ověří, že se na stránce nachází zadaný text (ne element). Zadáním druhého parametru můžeme upřesnit kontext jako selektor elementů, ve kterých se má text hledat (např. ".menu"). To je dobré zejména k tomu, že stejný text může být na více místech na stránce a test by tak případnou chybu neodhalil. Hledání je case-insensitive, nezáleží tedy na velikosti písmen.
  • seeInSource(tex­t), seeInPageSource() -

 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Tutoriál podrobně probere syntaxi Selenium WebDriveru v testovacím PHP frameworku Codeception. Asserce, komentáře, grabbery, čekání, ovládání prohlížeče.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 542 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 461 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 24 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 203 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
461 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 1 351 Kč 1 149 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (9)